Pogoda w Bydgoszczy 17 lut 2018 | Redaktor
Ani zimy, ani wiosny... [POGODA 7.45]

...ani nawet przedwiośnia nie widać. Mamy nijaką pogodę z pogranicza pór roku.

Był śnieg, będzie deszcz [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Wczoraj 07:42
Można zadać sobie pytanie, jaki układ w atmosferze jest typowy dla zimy? Otóż w naszym położeniu geograficznym mroźne powietrze, jeśli się zdarza, to najczęściej przynoszone jest przez silny wyż Rosyjski ze wschodu i północnego wschodu. Ten wyż rzeczywiście w tej chwili istnieje, ale mrozu nam nie przyniesie, bo usuwa się na wschód. Na naszą pogodę coraz częściej wpływa morski klimat Atlantyku, a nie kontynentalny - Rosji. 
 
A nad Atlantykiem, jak to już wielokrotnie opisywaliśmy, sytuację kształtuje nie tylko układ atmosfery, ale i woda. Rozgrzane słońcem wody z okolic zwrotnikowych i równikowych przenoszone są na północ przez słynny prąd zatokowy. Te ciepłe wody ogrzewają powietrze, które spotykając się z kolei zimnymi masami powietrza z okolic biegunowych tworzy ogromne niże północnoatlantyckie. 
 
Niż taki zazwyczaj pompuje nad Europę, zwłaszcza na jej pas północny powietrze - w wyniku zmieszania mas ciepłych i zimnych - ani zimowe, ani wiosenne tylko właśnie typowe dla "zimy angielskiej". Dochodzi ono do nas jeszcze przechłodzone nad kontynentem, czasami nawet drogą okrężną przez kraje południowe i potem przez Słowację i Ukrainę.
 
Taki wielki niż możemy dziś obserwować pomiędzy Kanadą, Grenlandią, Szkocją i Irlandią i to on będzie spychał wyż Rosyjski na wschód.  Dodatkowo jednak sytuację te komplikuje wyż, który powstał nad Niemcami. To powoduje, że powietrze będzie nieco chłodniejsze i więcj bedzie chmur.
 
W Bydgoszczy rano było plus jeden stopień, ciśnienie 767 mm słupka rtęci. Temperatura w ciągu dnia wzrośnie jeszcze o jeden, dwa stopnie, a ciśnienie dziś się utrzyma na tym poziomie, nieco wzrośnie jutro. W nocy znów lekki przymrozek, a jutro powyżej zera. W poniedziałek - podobnie.  
 
Dziś bedzie raczej pochmurno, ale wygląda na to, że jutro więcej rozpogodzeń.
 
Słońce wzejdzie dziś w Bydgoszczy o 7.02, zajdzie o 17.03. Co oznacza, że dzień będzie trwał juz ponad 10 godzin.  

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest w oparciu o modele numeryczne i mapy meteorologiczne Uniwersytetu Warszawskiego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor