Pogoda w Bydgoszczy 29 sty 2023 | Redaktor
Cyrkulacja zachodnia [POGODA]

fot. Jacek Kargól

Po tygodniowym okresie zalegania układu wyżowego nad naszą częścią Europy rozpoczyna się wędrówka niżów z zachodu na wschód.

Blokada cyrkulacji zachodniej [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy 23 cze 06:27

Niże powstają wschodnich wybrzeży Ameryki północnej (zimne powietrze znad kontynentu dostaje się nad ciepły ocean). Zgodnie z prawami fizyki niż na półkuli północnej przemieszcza się z zachodu na wschód. Dopóki więc nie napotyka przeszkód, przemieszcza się prostą drogą przez ocean — pod Grenlandią i Islandią dostaje się nad morze Norweskie. Stąd może przedostać się albo nad Bałtyk, albo „obejść” Skandynawię od strony północnej nad morze Barentsa.

Niż, z którym obecnie mamy do czynienia, a który doszedł już do wybrzeży Norwegii, najprawdopodobniej przejdzie przez góry Skandynawskie i jutro znajdzie się nad zatoką Botnicką. 

Znajdujemy się jeszcze w masie powietrza które osiadło w czasie „wyżowym”. Pewną niespodzianką były opady słabego śniegu, choć wczoraj IMGW ostrzegał przed mżawką marznącą. W ciągu dnia ciśnienie będzie szybko spadało, a wieczrem i w nocy wzrastać będzie prędkość zachodniego wiatru. Temperatura maksymalna wyniesie +2 stopnie.

Jutro +4 stopnie i deszcz ze śniegiem oraz silny wiatr.

Słońce wzeszło dziś w Bydgoszczy o 7.35, a zajdzie o 16.26. Dzień będzie trwał 8 godzin i 50 minut. 

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor