Pogoda w Bydgoszczy 14 lut 2018 | Redaktor
Czekamy na przedwiośnie [POGODA Aktualizacja 14.15]

Zapowiadane  spore różnice między temperaturą dnia i nocy stają się faktem. Dziś o 6.00 rano w Bydgoszczy mieliśmy wprawdzie minus 2 stopnie, ale między 11-tą wieczorem, a drugą w nocy było minus 3, zaś wczoraj w ciągu dnia - plus 4 (i była to temperatura wyższa niż przewidywaliśmy). W nocy wystąpiło też zamglenie i miejscami lekka marznąca mżawka (ślisko!), ale było to zjawisko krótkotrwałe i przejściowe.

Ślisko od rana [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy 24 sty 05:38
[Aktualizacja 14.15]
Do wybrzeży Danii i Norwegii zbliża się potężny niż, obejmujący prawie cały północny Atlantyk. Niż ten nie dotrze nad Polskę. Ale - jak już wiele razy pisaliśmy niż jest ogromnym wirem powietrza, obracającym się (na półkuli północnej) w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Po południowym brzegu tego niżu prowadzone jest na wschód ciepłe i wilgotne powietrze. Zanim dotrze ono do Polski ochłodzi się. Ale właśnie wtedy wilgoć w nim zawarta może spowodować (w piątek - sobotę) opady śniegu. 
 
Potem będzie już tylko ciekawiej, bo nad całą Europą  rozbuduje się wyż i połączy z wyżem syberyjskim. Będziemy więc mieli szanse na rozpogodzenia i znów duże różnice temperatur między dniem a nocą. A śnieg w ciągu dnia będzie topniał.
 
 
 
Takie różnice temperatur mogą wystąpić i dziś. Zależy to od zachmurzenia, które w zimowych wyżach jest trudne do przewidzenia. W warunkach rozpogodzenia wspomniane wahania temperatury powodowane są nagrzewaniem ziemi przez słońce w dzień (co jest bardzo efektywne, bo ciemna powierzchnia ziemi, nie pokryta śniegiem pochłania promieniowanie), i ciepło to jest w nocy przy braku osłony z chmur "wypromieniowane w kosmos".
 
Dziś więc temperatura maksymalna przewidywana przez modele numeryczne wynosić ma w Bydgoszczy  plus 1 stopień, ale w przypadku rozpogodzeń może sięgnąć plus czterech - pięciu. W nocy przeciwnie - temperatura na pewno ujemna, ale głębokość tego spadku będzie tym większa im mniejsze zachmurzenie. może to być nawet do minus 7 stopni. 
 
Wiatr bardzo słaby - więc dokuczliwy smog jest niemal pewny. Ciśnienie 764 mm słupka rtęci (1018 hPa), rośnie. 
 
W piątek będziemy mieć do czynienia najprawdopodobniej ze zmianą typu pogody. Ale o tym więcej napiszę w południe.
 
Słońce wzejdzie dziś w Bydgoszczy o 7.08, zajdzie o 16.57. Dzień będzie trwał 9 godzin i 48 minut. 
 

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest w oparciu o modele numeryczne i mapy meteorologiczne Uniwersytetu Warszawskiego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor