Pogoda w Bydgoszczy 23 paź 2018 | Redaktor
Jeszcze zimniej [POGODA]

Charakterystycznym elementem dzisiejszej i jutrzejszej pogody będą deszcz i wiatr.

Bardzo zimny koniec lata [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Dzisiaj 06:36

Skandynawski chłód [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Wczoraj 06:07

Cyrkulacja zachodnia, czyli wędrówka niżów na wschód, na kilka dni zapanuje nad kontynentem europejskim. Jej elementem charakterystycznym jest prąd strumieniowy, czyli bardzo szybki przepływ powietrza (rodzaj wiatru), który występuje na wysokościach od 8 do 12 km i ciągnie się od Labradoru przez południowe wybrzeża Grenlandii i Islandii po Szkocję. Szybkość tego prądu jest kilkukrotnie wyższa niż wiatrów wiejących przy ziemi, przekracza 300 km/h. Nie miejsce tu by opisywać w jaki sposób taki prąd sprzyja pogłębianiu się ośrodka niżowego, ale tak właśnie się dzieje.

Rano niewielki niż, który zapowiadamy już od tygodnia,  z ciśnieniem 740 mm słupka rtęci (987 hPa) przemieści się przez Bałtyk. Wieczorem będzie on już przy brzegach Estonii, a jutro rano dojdzie do Pskowa. W czasie tej wędrówki pogłębi się. Ciśnienie w jego centrum spadnie jeszcze o około 10 mm słupka rtęci. Zaczną zwiększać się różnice ciśnień nad Bałtykiem i Pomorzem oraz Wielkopolską, a wszędzie ciśnienie będzie spadać. W południe różnica ciśnienia miedzy południową a północną Polską wyniesie prawie 30 mm słupka rtęci (40 hPa). Skutkiem tego będzie silny i porywisty wiatr, który rozpocznie się dziś i trwać będzie co najmniej dobę, w porywach do 90 km/h. Towarzyszyć mu będą zdecydowane, długotrwałe opady deszczu.

Wiele drzew ma jeszcze liście, parcie wiatru i deszczu jest wówczas znaczne, będą one opadać, mogą łamać się gałęzie. Mokre liście na jezdniach tworzą warstwę poślizgową prawie tak niebezpieczną  jak śnieg.

Temperatura rano w Bydgoszczy wynosiła 4 stopnie, w ciągu dnia wzrośnie o 3 - 4 stopnie. Jutro maksymalnie 7 stopni.

Słońce wzejdzie dziś w Bydgoszczy o 7.29, a zajdzie o 17.36. Dzień będzie trwał 10 godzin i 7 minut.

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor