Pogoda w Bydgoszczy 5 paź 07:37 | Redaktor
Październikowy chłód [POGODA]

Od północnego zachodu nasuwa się klin wyżowy, co oznacza napływ chłodnego powietrza arktycznego

Pada i padać będzie [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Wczoraj 08:01

Deszcz będzie padał już dziś [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy 25 wrz 05:50

Cyklon „Lorenzo”, najsilniejszy w historii pomiarów na wschodnim Atlantyku, który w środę spustoszył Azory, wiejąc z prędkością 160 km/h, utworzył się na Atlantyku pod koniec września i miał średnicę około 800 km. Nad Atlantykiem przesuwał się on na północ, wiało silnie również na wyspach Brytyjskich, po czym wszedł nad kontynent. Niż jednak „dobrze się czuje” jedynie nad morzem. Toteż nad Europą zaczął się wypełniać i w tej chwili, bardzo już słaby, jest nad Niemcami, stamtąd w ciągu weekendu, przejdzie nad Czechy, Słowację i Węgry, gdzie definitywnie zakończy swój żywot i zaniknie.  Przytaczam tę historię żcyia niżu „Lorenzo”, bo jest dość nietypowa. Najczęściej intensywne niże, których zalążkiem były cyklony tropikalne, przemieszczały się nad Bałtyk lub półwysep Skandynawski, przynosząc intensywne zjawiska pogodowe. Tym razem stało się inaczej.

Tymczasem od północnego zachodu nasuwa się klin wyżowy. Wyż na zachodzie, a zwłaszcza na północnym zachodzie, oznacza prawie zawsze napływ chłodnego powietrza arktycznego. Masy powietrza wokół wyżu obracają się bowiem odwrotnie niż wokół niżu — zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po wschodniej stronie tego klina wyżowego napływać więc będzie chłodna i chwiejna masa powietrza z kierunków północnych.

Dziś rano mieliśmy bezchmurne niebo. W ciągu dnia w Bydgoszczy przewidywany jest wzrost zachmurzenia do umiarkowanego i dużego. Po południu mogą zdarzyć się opady deszczu, wieczorem przewidywane jest kolejne rozpogodzenie. Temperatura maksymalna wyniesie około 10 stopni. Wiatr  będzie słaby i umiarkowany, północno-wschodni, skręcający na północny 

 W nocy zachmurzenie małe, temperatura minimalna około 2 – 3 stopnie. Przy gruncie możliwy przymrozek do -3 stopni. 

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane, miejscami, zwłaszcza w drugiej części dnia, mogą wystąpić opady deszczu. Temperatura maksymalna około 10 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, północny.

Słońce wzejdzie dziś w Bydgoszczy o 6.56, a zajdzie o 18.15. Dzień będzie trwał 11 godzin i 18 minut.

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor