Pogoda w Bydgoszczy 10 sty 2018 | Redaktor
Idzie zima. Łagodna [PROGNOZA AKTUALIZACJA 14:30]

A w Bydgoszczy ta łagodna zima rozpocznie się spadkiem temperatury już dzisiejszej nocy do -4 stopni Celsjusza, jutro w ciągu dnia będzie około zera, i to się utrzyma przez kolejną noc.

Pogodny wyż [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Dzisiaj 03:36
PROGNOZA 14:30
 
Potwierdza się to, co kilka dni temu podawałem jako spekulację, jeszcze bez podstaw w modelach numerycznych. Cyrkulacja zachodnia została zablokowana. W trzy tygodnie od początku zimy kalendarzowej rozpoczyna się - jeśli wolno tak powiedzieć - zima meteorologiczna. Nad północnym Atlantykiem mamy niż, na południe od niego wyż Azorski, zwany też Bermudzkim, który latem ma centrum w okolicach Hiszpanii, zimą zaś odsuwa się na południe. Z kolei nad północną Rosją jest wyż, a za nim - nad Syberią - znów niż. Ten niż syberyjski niż - jak każdy niż na północnej półkuli - obraca masy powietrza wokół swojego centrum w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, prowadząc po obrzeżach znajdującego się na zachód od niego wyżu mroźne powietrze arktyczne, które w końcu - ocieplając się nieco po drodze - dojdzie i do nas.  
 
Na razie jednak ta zima - wciąż jeszcze łagodna - przebiegać będzie bez śniegu, co ułatwi życie kierowcom i drogowcom, ale jest niekorzystne dla ozimin i wegetacji innych roślin, nie mówiąc już o dzieciach oczekujących na lepienie bałwanów i zjazdy na sankach. Dla nich jednak nie mamy na razie dobrych wiadomości. A w Bydgoszczy ta łagodna zima rozpocznie się spadkiem temperatury już dzisiejszej nocy do -4 stopni Celsjusza, jutro w ciągu dnia będzie około zera, i to się utrzyma przez kolejną noc. W piątek temperatura spadnie w ciągu dnia do -2 stopni, a kolejnej nocy znów do -4. Wiatr cały czas będzie słaby, wschodni, a ciśnienie ponownie będzie rosnąc do wartości bardzo wysokich. 
 
Zimowe wyże przynoszą mróz, ale niestety też smog. Mamy wówczas do czynienia z gromadzeniem się pary wodnej oraz zanieczyszczeń przy powierzchni ziemi. Jest wysoce prawdopodobne, że tak będzie i tym razem. To nieunikniony efekt zimowej pogody w miastach.
 
PROGNOZA 7:30
 
Na termometrze w Bydgoszczy o godz. 6.00 było +0.6 stopnia Celsjusza. Zapowiadane ocieplenie zatem nadeszło, ale bez deszczu, który miał w nocy padać. Obyło się więc bez gołoledzi. Zaczęlo podać około 7.00. Opad marznie, powodując niebezpieczną gołoledź. Deszcz może wystąpić dziś także w ciągu dnia lub wieczorem, ale wtedy już raczej nie będzie już groźny, bo temperatura powietrza wzrośnie w południe do około +3 stopni, więc grunt zdąży również osiągnąć temperaturę dodatnią.Ciśnienie ustabilizowało się na poziomie 767 mm Hg (1022 hPa) i na tym poziomie pozostanie przez około dobę, a następnie znów zacznie rosnąć. Wiatr jest umiarkowany, wieje ze wschodu i południowego wschodu z prędkością do 20 km/h (w porywach może osiągać do 40 km/h). Pochmurno, niewielkie przejaśnienia możliwe przed południem. 
 
Słońce wzejdzie dziś w Bydgoszczy o 7.59, zajdzie o 15.53, dzień będzie trwał 7 godzin i 54 minuty. 
 
Komunikat:
 
Na podstawie ostrzeżenia IMGW, Bydgoskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego od godz. 3:00 dnia 10.01.2018 r. do godz. 21:00 dnia 10.01.2018 r. prognozuje się wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu lub mżawki, powodujących gołoledź. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%. Stopień zagrożenia: 1. 
 
Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest w oparciu o modele numeryczne i mapy meteorologiczne Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor