Pogoda w Bydgoszczy 9 sty 2018 | Redaktor
Dzień pogodny, smog w odwrocie [PROGNOZA AKTUALIZACJA 13:30]

W Bydgoszczy będzie słonecznie z temperaturą maksymalną po południu w okolicach zera.

Koniec przyjemnego przedwiośnia? [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Dzisiaj 06:59

Słoneczna sobota [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Wczoraj 07:36
PROGNOZA 13:30
 
Temperatura w Bydgoszczy wciąż utrzymuje się poniżej zera. O godzinie 10.00 było -1,5 stopnia Celsjusza. Zgodnie z przewidywaniami jest słonecznie, gromadzą się nieliczne chmury wysokie, ale aż do zachodu słońca nie zepsują one pogody. Temperatura w związku z nasłonecznieniem może jeszcze wzrosnąć o 1 - 2 stopnie. 
 
Modele numeryczne potwierdzają ocieplenie dzisiejszej nocy i związane z nim opady deszczu nad ranem. Ponieważ trafią one na zamarznięte podłoże, to gołoledź jutro rano jest bardzo prawdopodobna, grozi nam warstwa lodu pokrytego wodą, a więc najbardziej niebezpieczna ślizgawka jaką można sobie wyobrazić. 
 
Zapowiadałem też analizę sytuacji pogodowej na dalsze dni. Układa się ona dość interesująco, bowiem - jak się wydaje - cyrkulacja zachodnia została na razie zatrzymana. Nie można jeszcze być pewnym, że jest to zatrzymanie trwałe, ta strefowa cyrkulacja bardzo łatwo się odbudowuje. Jednak obecnie zostanie ona zablokowana, bo wprawdzie wyż, który już się odsunął znad Polski jutro będzie nad morzem Czarnym, a pojutrze już nad Kazachstanem, jednak w chłodnym powietrzu utworzy się nowy wyż nad Finlandią i połączy się z klinem wyżu azorskiego znad Hiszpanii, blokując napierający niż północnoatlantycki. Po przejściowym spadku ciśnienia nastąpi znów jego wzrost pod koniec tygodnia. Co więcej, ten połączony wyż odsunie się nad północną Rosję i tam się jeszcze umocni. Nie jest wykluczony napływ mroźnego, syberyjskiego powietrza po jego południowych obrzeżach. 
 
Jakieś szanse na prawdziwą zimę zaczynają się zarysowywać. Nie jest to jednak jeszcze pewne, wiele czynników może zakłócić taki rozwój wydarzeń. Ponadto nie wiemy dokładnie jak daleko dotrze fala chłodu. We wschodniej Polsce mrozy na początku przyszłego tygodnia wydają się pewne, jak będzie u nas - zobaczymy. 
 
 
PROGNOZA 6:30
 
Temperatura w Bydgoszczy już od półtorej doby jest ujemna i o godzinie 6.00 wynosiła -4,1 stopnia Celsjusza. Ciśnienie natomiast już zaczęło spadać. Wczoraj o godz. 16.00 jego najwyższa wartość wyniosła 780 mm słupka rtęci, czyli 1040 hPa i od tego czasu spadło o 1,5 mm.
 
Dziś w ciągu dnia jeszcze powinien być lekki mróz, ale w miarę odsuwania się wyżu na wschód, wiatr zmieni kierunek na południowo wschodni i stanie się silniejszy. W nocy może w porywach osiągać 50 km/h. Ten wiatr  przyniesie właśnie cieplejsze powietrze i w nocy temperatura powietrza wzrośnie nieco powyżej zera. Może tez spaść deszcz, co na zmarzniętej nawierzchni będzie oznaczało gołoledź. 
 
Zanim to jednak nastąpi, czeka nas jeszcze jeden dość pogodny dzień. Będzie w Bydgoszczy słonecznie z temperaturą maksymalną po południu w okolicach zera.
 
Rozwój sytuacji pogodowej na dni następne zapowiada się dość ciekawie, ale o tym, jak zwykle, napiszemy około południa.
 
Słońce wzejdzie w Bydgoszczy o 8.00, zajdzie o 15.52. Dzień będzie zatem trwał 7 godzin i 52 minuty. 
 
Smog odpuszcza, choć wartości zanieczyszczenia powietrza w nocy przekraczały jeszcze znacznie normy, zwłaszcza w Fordonie. O godzinie 6.30 sytuacja wyglądała następująco:
 
 
Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest w oparciu o modele numeryczne i mapy meteorologiczne Uniwersytetu Warszawskiego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor