POLICJA 997 13 sty 17:03 | Redaktor
Blisko 38 tys. mandatów na Kujawach i Pomorzu. Podsumowanie działań grupy SPEED

screen z nagrania/YouTube, KWPBydgoszczy (archiwum)

Ponad 45 tys. wykroczeń ujawnili w 2020 roku policjanci z grupy SPEED w województwie kujawsko-pomorskim. Najczęstszym grzechem kierowców było przekroczenie dozwolonej prędkości.

- Głównym zadaniem grupy SPEED jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drogach i eliminowanie z ruchu kierowców rażąco naruszających przepisy - przekazuje kom. Tomasz Wesołowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Na naszych drogach jest wciąż zbyt dużo brawury, dlatego funkcjonariusze nie ustają w walce z „piratami”

W 2020 roku policjanci grupy SPEED  w regionie skontrolowali 41 438 pojazdów, ujawnili 45 602 wykroczenia drogowe, z czego 31 204 to przekroczenia dopuszczalnej prędkości.

Grupa SPEED nałożyła łącznie 37 911 mandatów, większość - bo ponad 27 tysięcy - za przekroczenie dozwolonej prędkości. Skierowano także ponad 500 wniosków o ukaranie do sądu. Mundurowi zatrzymali również 1 301 praw jazdy (z czego 1 206 za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym) i 1 295 dowodów rejestracyjnych.

Grupa ujawniła też 166 przestępstw, polegających głównie na kierowaniu w stanie nietrzeźwości lub nieprzestrzeganiu sądowego zakazu prowadzenia pojazdów.  

- Prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków, do jakich dochodzi na naszych drogach. Brawurowa jazda, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i agresywne zachowania kierujących wobec innych uczestników ruchu przyczyniają się do tragicznych w skutkach zdarzeń - przypomina kom. Tomasz Wesołowski

Policyjny Zespół SPEED w kujawsko-pomorskim garnizonie funkcjonuje od lipca 2019 roku. W jego skład wchodzą: trzej policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy, po jednym policjancie z Wydziału Kryminalnego i Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Bydgoszczy, dwudziestu ośmiu policjantów ruchu drogowego z komend miejskich i powiatowych w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Włocławku, Inowrocławiu, Świeciu i Żninie.

komunikat KWP w Bydgoszczy (kom. Tomasz Wesołowski), oprac. redakcja 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor