POLICJA 997 17 mar 2023 | Redaktor
Bydgoscy policjanci przeprowadzili akcję „Bezpieczny pieszy”. Posypały się mandaty [VIDEO]

fot. policja

Bydgoscy policjanci ponownie przeprowadzili działania ukierunkowane na bezpieczeństwo pieszych. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Do działań wykorzystali mobilne centrum monitoringu.

Piesi to najbardziej narażeni uczestnicy ruchu drogowego. Nie chroni ich karoseria pojazdu, poduszki, czy inne techniczne wyposażenie. Najczęściej w przypadku zderzenia pieszego z pojazdem, właśnie ci zostają ranni lub tracą życie. Można tego uniknąć, jeśli poruszając się po drogach stosować będziemy elementy odblaskowe, a przede wszystkim zasady drogowe.

W trosce o ich bezpieczeństwo bydgoscy policjanci prowadzili wczoraj (15 marca) działania „Bezpieczny pieszy”. Akcja ta jest organizowana w celu poprawy bezpieczeństwa niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego. W ramach działań funkcjonariusze zwracali uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też na zachowanie samych pieszych. Do działań wykorzystali mobilne centrum monitoringu.

Podczas całodniowych działań bydgoscy policjanci ujawnili 59 wykroczeń popełnionych przez pieszych, 10 z nich ukarali mandatem karnym, a 49 pouczyli. Z konsekwencjami musieli się liczyć również kierujący, 70 z nich zostało ukaranych mandatem karnym, a 19 pouczono. W stosunku do jednego mundurowi sporządzili wniosek o ukaranie do Sądu. 

Najczęstsze błędy popełniane przez osoby piesze to:

  • przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,
  • przechodzenie przez jezdnię, gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony,
  • przebieganie przez jezdnię,
  • wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd.

W przypadku kierujących błędami są:

  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi,
  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym,
  • nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych,
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub w innych okolicznościach.

 

źródło: KMP w Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor