POLICJA 997 26 lip 2021 | ak
Bydgoscy „wodniacy” czuwają nad bezpieczeństwem wypoczywających

fot. policja

Sezon wakacyjny trwa. Słoneczna aura sprzyjała wypoczynkowi nad wodą. Niestety zdarza się, że osoby wypoczywające znajdują się pod wpływem alkoholu. Dlatego policyjni „wodniacy” sprawdzają stan trzeźwości osób korzystających ze sprzętu wodnego. Bezpieczeństwo to priorytet dla funkcjonariuszy.

Słoneczna pogoda w miniony weekend przyciągnęła nad Zalew Koronowski w Pieczyskach wiele osób. Oczywiście nad ich bezpieczeństwem czuwali stacjonujący na miejscu policjanci z ogniwa wodnego bydgoskiej komendy. Ich służba to godziny spędzone prawie wyłącznie na wodzie. Każdego dnia policjanci podejmują różne interwencje, nie tylko na wodzie, ale również na terenach przywodnych.

Podczas służby na wodzie, policjanci sprawdzają obowiązkowe wyposażenie łodzi, czuwają nad bezpieczeństwem osób korzystających z kąpieli, a każdą kontrolę jednostki pływającej kończą badaniem trzeźwości. I tak też było tym razem. Patrząc na ilość osób korzystających w tym miejscu ze sprzętu wodnego można powiedzieć, że było bezpiecznie. Mundurowi ujawnili tylko jedną osobę, która pływała na rowerze wodnym po spożyciu alkoholu. Osoba ta została ukarana mandatem karnym.

Korzystając z wypoczynku na wodzie powinniśmy pamiętać o przestrzeganiu ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Policjanci bezwzględnie będą karać osoby pływające jednostkami wodnymi (np. kajaki, łódki czy rowery wodne) pod wpływem alkoholu. Co więcej, taka jednostka wodna może zostać odholowana. 

Funkcjonariusze, którzy pełnią służbę na wodach nie są sami. Współpracują z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, służbą medyczną, strażą pożarną i strażą leśną.

W większości przypadków główną przyczyną utonięć jest brawura, alkohol i lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wypoczynek nad wodą, a co się z tym wiąże przyjemność z kąpieli, musi być połączony z myśleniem!

Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy z uwagi na okres letnich wakacji przygotowała spot profilaktyczny dotyczący bezpieczeństwa pn. WAKACJE Z GŁOWĄ NA DRODZE, W LESIE I NAD WODĄ.

źródło: KWP Bydgoszcz, kom. Przemysław Słomski 

ak Autor