POLICJA 997 25 cze 15:10 | Redaktor
Rower wodny zaczął tonąć. Z pomocą ruszył policjant poza służbą

fot. ilustracyjna, Pixabay

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu na jeziorze Zbiczno. Rower wodny, którym płynęło dwóch nastolatków, zaczął tonąć. Na sytuację szybko zareagował wypoczywający z rodziną policjant, pomogli też inni plażowicze. Policjanci apelują: korzystając ze sprzętu wodnego, upewnijmy się, że jest sprawny, nie zapominajmy też o kamizelce ratunkowej!

Zdarzenie miało miejsce w czwartek (16 czerwca) na jeziorze Zbiczno w powiecie brodnickim, ok. godz. 17.00. Wypoczywający z rodziną na jednej z plaż dzielnicowy asp. Łukasz Kaniecki – ratownik wodny i stermotorzysta – zauważył dwóch mężczyzn, którzy wypłynęli rowerem wodnym.

– Spostrzegł, że ich sprzęt wodny zaczyna nabierać wody, a oni sami wykonują dziwne ruchy. Policjant wskoczył do wody i podpłynął do nich, by im pomóc. Na szczęście młodzi mężczyźni ubrani byli w kapoki, ale byli już na tyle słabi, że sami nie zdołaliby dotrzeć do brzegu. Dzięki dzielnicowemu i innym plażowiczom udało się ich bezpiecznie odholować. – informuje asp. szt. Agnieszka Łukaszewska, oficer prasowy KPP w Brodnicy. Dzielnicowy przetransportował też rower do przystani.

– Nastolatkowie, w wieku 17 i 18 lat, bezpiecznie dotarli na plażę, a ten dzień na pewno zapamiętają na długo. Niech to zdarzenie będzie przestrogą dla nas wszystkich - dodaje. 

 

Policjanci przypominają też o zasadach bezpiecznego zachowania nad wodą!

Korzystając ze sprzętu wodnego upewnijmy się, że jest on sprawny!  Nie pływaj w czasie burzy czy w trakcie porywistego wiatru. Pływanie sprzętem pływackim po zmroku czy w nocy jest również bardzo niebezpieczne. Gdy zabierasz dziecko na sprzęt pływacki, pamiętaj o założeniu kamizelki ratunkowej z kołnierzem, odpowiednio dopasowanej do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapiętej. Nigdy nie korzystajmy z takiego sprzętu po alkoholu. Jest to niezgodne z prawem, a przede wszystkim śmiertelnie niebezpieczne.

Pływaj tylko w miejscach do tego wyznaczonych! Pamiętaj, że najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio do tego przygotowanych i oznakowanych, które są pod nadzorem  ratowników wodnych. Nie korzystaj z kąpieli w stawach,  żwirowiskach, czy gliniankach Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.

Przestrzegaj regulaminu, który obowiązuje na kąpielisku. Pamiętaj, jeżeli na kąpielisku wisi biała flaga oznacza, że kąpiel jest dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – kąpielisko niestrzeżone.

Jeżeli nad wodą jesteś z dziećmi, pamiętaj, aby mieć nad nimi ciągły nadzór. Nawet jeżeli dziecko, nad którym sprawujesz opiekę potrafi pływać, nie trać go z pola widzenia. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.

PAMIĘTAJ!

Nigdy nie wchodź do wody pod wpływem alkoholu!

Alkohol skłania do brawury, osłabia organizm, dodaje odwagi, co może skończyć się tragedią.

Na podstawie komunikatu KPP w Brodnicy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor