POLICJA 997 30 sie 2018 | Redaktor
Zdejmij nogę z gazu, nie jedź po alkoholu. „Ostatni weekend wakacji” na drogach

W piątek 31 sierpnia kujawsko-pomorscy policjanci rozpoczynają akcję „Ostatni weekend wakacji”. Aż do niedzieli 2 września w województwie będzie więcej patroli. Policja apeluje o rozwagę i bezpieczną jazdę.

Przed nami ostatnie dni wakacji, a to oznacza liczne powroty z wypoczynku. Dlatego też w piątek (31 sierpnia) od godziny 6.00 kujawsko-pomorscy policjanci rozpoczynają akcję „Ostatni weekend wakacji”, która potrwa do niedzieli 2 września do godziny 22.00. W tych dniach kierujący mogą spodziewać się zwiększonej liczby patroli ruchu drogowego w całym województwie. Policjanci będą korzystali nie tylko z oznakowanych radiowozów, ale także z nieoznakowanych wyposażonych w wideorejestratory i służbowych motocykli.

Będą: elimonować z ruchu osoby będące pod wpływem alkoholu i reagować na wykroczenia szczególnie niebezpieczne, tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieprawidłowe zachowanie się kierujących wobec pieszych.

Będą też kontrolować stan techniczny pojazdów, sprawdzać, czy wszyscy podróżujący korzystają z pasów bezpieczeństwa oraz czy dzieci przewożone są w fotelikach bezpieczeństwa, zwracać uwagę na prawidłowe poruszanie się pieszych oraz używanie przez nich obowiązkowych odblasków po zmierzchu poza terenem zabudowanym.

Policjanci apelują do kierowców o zdjęcie nogi z gazu. Nie zawsze jazda z prędkością dopuszczalną na konkretnym odcinku drogi gwarantuje bezpieczeństwo. Prędkość musi być dostosowana do zmieniających się warunków atmosferycznych, stanu drogi, widoczności oraz natężenia ruchu. Bardzo ważna jest na drogach zasada ograniczonego zaufania w stosunku do wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Służby apelują także, aby nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu! Konsekwencje takiego bezmyślnego zachowania mogą być tragiczne zarówno dla samych kierujących, ich rodzin, ale także innych niewinnych osób poruszających się po drodze.

Zwracają się też z apelem o ostrożność, rozsądek i rozwagę na drodze oraz o przestrzeganie przepisów zarówno przez zmotoryzowanych, jak i niechronionych użytkowników dróg.

Przypominają, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. (Dz. U. z 2013r. poz. 839) w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach, zakaz obowiązuje w dniach: 31 sierpnia 2018 r. - w godz. 18.00 – 22.00, 1 września 2018 r. - w godz. 08.00 – 14.00, 2 września 2018 r. - w godz. 08.00 - 22.00

źródło: WRD KWP Bydgoszcz,

oprac. red.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor