Pozostałe 30 lip 2018 | Redaktor
Dęby obroniły tytuł. Znów srebro

fot. Anna Kopeć/materiał ilustracyjny

Dęby Osielsko wywalczyły w Żorach srebrny medal Mistrzostw Polski do lat 23 w baseballu. W walce o finał zespół z Osielska pokonał gospodarzy turnieju – Gepardy Żory 11:1. W finale uległ jednak Stali Kutno 1:11.

 Wyniki Dębów podczas MP U23 w Żorach:

Dęby Osielsko – Gepardy Żory 9:7

Dęby Osielsko – Barons Wrocław 15:14

Stal Kutno – Dęby Osielsko 19:5 (5 r. – przewaga)

Dęby Osielsko – Gepardy Żory 11:1 (5 r. – przewaga)

Stal Kutno – Dęby Osielsko 11:1 (5 r. – przewaga) – finał

 

Klasyfikacja końcowa MP U23:

1. Stal BiS Kutno

2. Dęby Osielsko

3. Gepardy Żory

4. Barons Wrocław

5. Centaury Warszawa

Wicemistrzostwo Polski dla Dębów wywalczyli (po nazwisku liczba zdobytych obiegów): Mateusz Gralak 5, Szymon Karczewski 5, Bartosz Maciejewski 1, Konrad Szczepański 3, Paweł Zagórski 3, Mikołaj Zera 2 – miotacze, Daniel Charchuła 5, Kacper Murawski 6, Jakub Pochwała 3, Kacper Tyborowski 4, Oskar Wąsik 4, Weronika Wąsik. Trener: Jakub Pochwała.

Zespół Stali, naszpikowany reprezentantami Polski kategorii od seniora do juniora, nie miał sobie równych i wszystkie mecze w turnieju wygrał przez przewagę. Stal obroniła mistrzowski tytuł, zdobyty przed rokiem w Osielsku, Dęby skupiły się na obronie ubiegłorocznego srebra i wygrały wszystkie trzy mecze z pozostałymi rywalami.

W inauguracyjnym spotkaniu Gepardy już po dwóch rundach prowadziły 5:1, ale po kolejnych dwóch partiach osielszczanie doprowadzili do remisu. W V odsłonie po dwubazowym hicie Charchuły oraz poświęceniu Pochwały Dęby zdobyły 3 obiegi i utrzymały prowadzenie, wygrywając 9:7. Kolejnym piątkowym (27 lipca) rywalem byli Barons Wrocław. Przez całe spotkanie trwała wymiana ciosów z obu stron, w połowie ostatniej rundy Baroni prowadzili 14:10. W dolnej turze Dęby odrobiły część strat dzięki błędom rywali, ale były już dwa auty i wrocławianie potrzebowali do zwycięstwa wyeliminowania jeszcze jednego gracza. Pałkarze z Osielska stanęli jednak na wysokości zadania, wybili 3 hity (w całym meczu aż 21, w tym 2 triple i 3 dable) i zmniejszyli stratę do 1 punktu. Tyborowski odbił dwubazowego hita na lewe zapole, pozwalając dokończyć obiegi Charchule i Zagórskiemu, co zakończyło mecz zwycięstwem Dębów 15:14! W tym momencie osielszczanie zapewnili już sobie medal.

Sobota nie była już tak udana, Stal bezwzględnie wypunktowała Dęby i awansowała do finału. Zdekompletowane wskutek kontuzji zawodników Centaury jako pierwsze pożegnały się z turniejem, a zespół gospodarzy pewnie pokonał Barons, eliminując wrocławian z turnieju. Gepardy uzupełniły medalową trójkę, której kolejność miały rozstrzygnąć niedzielne mecze.

Ponowne spotkanie Dębów z Gepardami było bardzo wyrównane. Po I rundzie zespół z Osielska prowadził 2:1, wynik ten utrzymał się przez kolejne dwie odsłony, a w IV partii Dęby dorzuciły kolejne 2 obiegi. Decydujący cios osielszczanie zadali w V części meczu, w której wybili 6 hitów i zdobyli aż 7 obiegów! Przy jednym aucie hit Charchuły z podwójną asystą (punktowali przy nim Pochwała i Karczewski) zakończył mecz, ponieważ Dęby osiągnęły 10-punktową przewagę 11:1. W finale czekała już Stal, która w takim samym stosunku wypunktowała osielszczan i zasłużenie wywalczyła złoto MP U23. Jakub Wojtczak wybił home runa dla Stali i został wybrany MVP turnieju W zespole Dębów wyróżnili się Gralak (narzucał w 4 meczach) oraz najskuteczniejsi pałkarze Charchuła, Karczewski i Zagórski. Mocą odbić (po 2 hity za 3 i za 2 bazy) wykazywał się Tyborowski.

Bodaj po raz pierwszy w Polsce do rozegrania turnieju użyty został system „podwójnej eliminacji”. Jest to odmiana systemu pucharowego, w której po pierwszej porażce zespół nie odpada, lecz przechodzi do „drabinki eliminacyjnej”, a dopiero druga porażka eliminuje drużynę z turnieju.

System taki uwzględnia specyfikę baseballu (np. ogromne znaczenie miotacza dla wyniku drużyny) i jest powszechnie stosowany w USA, m.in. podczas play-off akademickiej ligi NCAA. Drużyny rozegrały więcej spotkań, niż w zwykłym systemie pucharowym, a wczesne trafienie na faworyta, czy też bardzo dobrego miotacza drużyny przeciwnej nie pozbawia zespołu szans na końcowy sukces. System „podwójnej eliminacji” ma też zostać użyty podczas finałów Pucharu Polski seniorów.

Baseballowe Mistrzostwa Polski do lat 23 rozegrano dopiero po raz drugi. Inauguracja miała miejsce rok temu w Osielsku, gdzie wygrała Stal przed Dębami i Centaurami. Wcześniej rozgrywano MP w kategorii U21, które odbyły się trzykrotnie. Zmiana kategorii podyktowana była podobną zmianą dokonaną przez europejską federację w mistrzostwach Europy. Dęby Osielsko są jedynym zespołem, który wywalczył medale we wszystkich edycjach MP Do Lat 21/23: złoto U21 w 2016 r. oraz 4 srebrne medale. Przed baseballistami kategorii młodzieżowej Kwalifikacje Mistrzostw Europy U23, które rozegrane zostaną od 6–12 sierpnia w Bratysławie. 10 reprezentacji narodowych – w tym Polska – rywalizować będzie o 2 miejsca w przyszłorocznych finałach ME U23. W najbliższych dniach trenerzy PZBall podejmą decyzję o składzie reprezentacji Polski, mamy nadzieję ujrzeć w niej także graczy z Osielska.

Jarosław S. Kaźmierczak

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor