Pozostałe 28 gru 2022 | Redaktor
Magnus Carlsen mistrzem świata w szachach szybkich

Po prawej Magnus Carlsen / fot. Anna Florek

28 grudnia 2022, Magnus Carlsen po raz kolejny został mistrzem świata w szachach szybkich. Na turnieju w Kazachstanie Polak Jan-Krzysztof Duda zajął 14 lokatę.

Od 26 grudnia do 30 grudnia w Ałmatach w Kazachstanie rozgrywane są Mistrzostwa Świata w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Przypominamy, że poprzednia edycja turnieju odbywała się w Warszawie, a na naszej stronie dostępne są z niej relacje pod tym adresem. Zawody rozgrywane były tempem 15+10 (15 minut na każdego zawodnika + 10 sekund dodawane po każdym ruchu).

Po 13 rundach rozgrywanych przez ostatnie 3 dni nowym mistrzem świata został Magnus Carlsen, który zdobył 10 punktów. Jest to dla niego już 4 tytuł mistrzowski w tej kontroli czasowej. Drugie miejsce zajął 18-letni Niemiec Vincent Keymer, a trzecie Fabiano Caruana, oboje zdobyli 9,5 punkta. Jedyny zawodnik reprezentujący Polskę, Jan-Krzysztof Duda, z dorobkiem 8,5 punkta uplasował się na 14 pozycji.

W sekcji kobiet Mistrzynią Świata została Chinka Tan Zhongyi, która w dogrywce o pierwszą lokatę pokonała Kazaszkę Dinarę Sadaukassową. Obydwie panie zgromadziły 8,5 punkta z 11 możliwych. Z dorobkiem 8 punktów zakończyły aż 4 zawodniczki, ale 3 miejsce na podium przypadło młodej Hindusce Shri Savitha. Jedyna Polka na turnieju, Aleksandra Malcewska, zajęła 17 miejsce.

Jutro rozpocznie się kolejna część turnieju. Zawodnicy będą walczyć o tytuł mistrzowski w szachach błyskawicznych.