Pozostałe 30 gru 2021 | Jakub Korpalski
Poznaliśmy zwycięzców Mistrzostw Świata w szachach błyskawicznych. Podium Jana-Krzysztofa Dudy [RELACJA]

Na zdjęciu: Maxime Vachier-Lagrave. fot. Anna Florek

Nowym Mistrzem Świata został Francuz Maxime Vachier-Lagrave. Pokonał on w dogrywce polskiego arcymistrza, Jana-Krzysztofa Dudę. Brązowy medal przypadł innemu Francuzowi, Alirezie Firouzji. W sekcji kobiet nie zabrakło sensacji - Mistrzynią została 17-letnia Bibisara Assaubajewa.

30 grudnia zakończyły się Mistrzostwa Świata w szachach szybkich i błyskawicznych. Pod tym linkiem znajduje się podusmowanie sekcji szachów szybkich, a tutaj relacja z poprzedniej rundy szachów błyskawicznych.

Start dzisiejszych rozgrywek stanął pod znakiem zapytania - zawodnicy stali w długich kolejkach by przetestować się na obecność COVID-19. Jeden z faworytów i wielokrotny medalista, Hikaru Nakamura, otrzymał wynik pozytywny, przez co musiał wycofać się z turnieju. FIDE (Międzynarodowa Federacja Szachowa) postanowiła jednak, by turniej dokończyć.

Do drugiego dnia rozgrywek zawodnicy przystąpili około godziny 15, a wówczas samodzielnym liderem był Lewon Aronian. Utrzymywał się on na 1 pozycji przez dość długi czas, jednak spadł z niej po niefortunnej serii 3 porażek z rzędu. Zawodził także broniący tytułu Magnus Carlsen - przegrał dwie partie i dwie zremisował. W tym czasie inni zawodnicy cierpliwie gromadzili punkty co doprowadziło do bardzo zaskakującej sytuacji w ostatniej rundzie - na 1 miejscu ex aequo znalazło się 6 graczy z dorobkiem 14 punktów. Byli to Rosjanie Daniil Dubow i Władisław Artemiew, Lewon Aronian, Jan-Krzysztof Duda i dwaj Francuzi: Alireza Firouzja oraz Maxime Vachier-Lagrave.

Trzej zawodnicy wymienieni jako ostatni, zdołali białymi bierkami wygrać swoje partie. W ten sposób 3 zawodników znalazło się na 1 miejscu! W ustaleniu brązowego medalisty pomogły regulacje, z których wyniknęło, że zostanie nim 18-latek Alireza Firouzja. Walka o złoto przypadła Polakowi Janowi-Krzysztofowi Dudzie oraz Maxime'owi Vachier-Lagrave. Arcymistrzowie rozegrali dwie partie, jednak w obydwu padł remis. Od tego momentu obowiązywała zasada "złotej partii" - pierwszy zawodnik, który wygra, zdobywa złoty medal. Niestety, już w kolejnej partii górą był popularny "MVL".

Wicemistrz Świata w szachach błyskawicznych - Jan-Krzysztof Duda/ fot. Anna Florek

W ten sposób, Maxime Vachier-Lagrave, 31-latek pochodzący z Francji, został nowym Mistrzem Świata w szachach błyskawicznych. Jan-Krzysztof Duda musiał zadowolić się już drugim w swojej karierze srebrnym medalem w szachach błyskawicznych. Podium uzupełnił Alireza Firouzja.

Walka o Mistrzostwo Świata kobiet była zdecydowanie mniej emocjonująca. Po zwycięstwo pewnie zmierzała pochodząca z Kazachstanu, 17-letnia Bibisara Assaubajewa. Nie dość, że jej zwycięstwo  było dla szachowego świata zaskakujące , to jeszcze większe zdumienie i podziw budzi sposób w jakim po niego sięgnęła - nastolatka wygrała 13 z 17 partii, dwie zremisowała i dwie przegrała. Wicemistrzynią została Aleksandra Kostieniuk, która pobyt w Polsce zdecydowanie zaliczy do udanych jako, że 2 dni wcześniej zdobyła mistrzostwo w szachach szybkich. Po raz kolejny na turnieju w Warszawie brązową medalistką została Walentina Gunina. Polką, która poradziła sobie najlepiej była Klaudia Kulon, z wynikiem 10,5 punkta na 17.

Mistrzyni Świata w szachach szybkich i wicemistrzyni w szachach błyskawicznych - Aleksandra Kostieniuk/ fot. Anna Florek

W ten sposób zakończyły się Mistrzostwa Świata w szachach szybkich i błyskawicznych na PGE Narodowym w Warszawie. Oto ostateczna lista zwycięzców: