Pozostałe 28 gru 2021 | Jakub Korpalski
Sensacja na Mistrzostwach Świata w szachy szybkie! Poznaliśmy nowego Mistrza i Mistrzynię. [RELACJA]

Na zdjęciu: mistrz świata Nodirbek Abdusattorov. fot. Anna Florek

Zakończyły się Mistrzostwa Świata w szachach szybkich na PGE Narodowym. Sensacyjnie Mistrzem Świata został Nodirbek Abdusattorov, 17-letni Uzbek. Na 5 miejscu znalazł się Polak, Jan-Krzysztof Duda. Od jutra, 29 grudnia, w tym samym miejscu odbędą się mistrzostwa świata w szachy błyskawiczne. Poniżej relacja z 3 dnia!

Relacja z dwóch pierwszych dni dostępna jest tutaj.

Ostatni dzień rozpoczął się od pojedynku potrójnego mistrza świata, Magnusa Carlsena, z Nodirbekiem Abdusattorovem. Zaskakująco górą z tego pojedynku wyszedł ten drugi. Dobrze radzący sobie Polak, Jan-Krzysztof Duda w 3 dniu wygrał jedną grę i zremisował trzy. Na zakończenie rozgrywek, na 1 miejscu ex aequo, znajdowało się aż 4 graczy - wspomniani Abdusattorov i Carlsen, niedawny pretendent do tytułu mistrza świata w szachy klasyczne, Jan Niepomniaszczij oraz amerykański arycmistrz, Fabiano Caruana. Wszyscy posiadali 9,5 punkta na 13 możliwych. Według regulaminu, tylko dwóch z nich mogło wziąć udział w dogrywcę o tytuł - według regulaminu, padło na Nodirbeka oraz Jana Niepomniaszczija. Magnus Carlsen, który bronił tytułu, musiał zadowolić się brązowym medalem, a Fabiano Caruana zajął miejsce poza podium.

W dogrywce rozegrano 2 partie błyskawiczne. W pierwszej padł remis, natomiast w drugiej, grając białymi, zwyciężył Nodirbek Abdusattorov! Jan Niepomniaszczij po raz kolejny w tym roku musiał zadowolić się tytułem wicemistrza. Nowy Mistrz Świata w szachach szybkich ma zaledwie 17 lat, co czyni go najmłodszym zdobywcą tego lauru w historii. Pochodzi on z Uzbekistanu. Według wielu miłośników szachów, jego zwycięstwo to największa sensacja w historii tego sportu. Nagroda za to osiągniecie to 45 tysięcy dolarów.

Za Abdusattorovem, Niepomniaszczijem, Carlsenem i Caruaną znalazło się 7 szachistów, którzy zdobyli 9 punktów. Najwyżej z nich uplasował się Jan-Krzysztof Duda, co zapewniło mu 5 miejsce. Kolejne miejsca zajęli: Hikaru Nakamura, Lewon Aronian, Szachrijar Mamedjarow, zaledwie 15-letni Hindus Gukesh D, Richard Rapport oraz Siergiej Karjakin.

W sekcji kobiet, niekwestionowaną Mistrzynią Świata w szachy szybkie została Aleksandra Kostieniuk. Dla doświadczonej Rosjanki to pierwszy taki tytuł w karierze. Zdobyła ona 9 punktów na 11. Pół punkta mniej zdobyła 17-letnia Bibisara Assaubajewa, co zapewniło jej tytuł wicemistrzyni. Na 3 miejscu ex aqueo znalazły się dwie Rosjanki, Walentina Gunina oraz Kateryna Łahno. Polki, które poradziły sobie najlepiej to Oliwia Kiołbasa oraz Monika Soćko - obydwie zdobyły 6,5 punkta.

Już jutro, 29 grudnia 2021 roku, na PGE Narodowym kontynuowane będą szachowe rozgrywki - przez kolejne 2 dni rozgrywać się będą Mistrzostwa Świata w szachach błyskawicznych (3 minuty na całą grę + 2 dodatkowe sekundy za każde posunięcie). Na naszej stronie prowadzona będzie relacja z tego wydarzenia.

autor: Jakub Korpalski