Pozostałe 29 gru 23:36 | Jakub Korpalski
Kolejny dzień szachowych zmagań w Warszawie. Mistrzostwa Świata w szachach błyskawicznych [RELACJA]

Z lewej: Jan-Krzysztof Duda, z prawej: Bartosz Soćko/fot. Anna Florek

29 grudnia 2021 rozegrano pierwszy dzień Mistrzostw Świata w szachach błyskawicznych na PGE Narodowym. Już w czwartek poznamy zwycięzcę.

Dla przypomnienia, 28 grudnia zakończyły się się Mistrzostwa Świata w szachach szybkich. Zwycięzcą został 17-latek z Uzbekistanu, Nodirbek Abdusattorov. Tutaj znajduje się relacja.

Początek dnia znów był niesamowity dla polskich kibiców, tym razem nie dzięki Janowi-Krzysztofowi Dudzie, a trenerowi polskiej kadry w szachach, Bartoszowi Soćko. Wygrał on wszystkie cztery  pierwsze partie, co dało mu możliwość gry przeciwko broniącemu tytułu Magnusowi Carlsenowi. Polski arcymistrz wygrał tę partię przeciwko najlepszemu szachiście świata, co zaowocowało niecodzienną w szachowych realiach sytuacją - obecni na Stadionie Narodowym kibice zaczęli bić mu brawo. Wygrana zapewniła mu chwilowo fotel lidera, jako jedyny bowiem wygrał pięć na pięć partii. Niestety, kolejne dwie partie przegrał, a cały dzień Soćko z dorobkiem 7 punktów na 12 możliwych. 

Bartosz Soćko (z żoną, arcymistrzynią Moniką Soćko) po wygranej z Carlsenem/ fot. Anna Florek

 

 

Faworyt Mistrzostw, Magnus Carlsen, zaraz po porażce z Soćko, przegrał kolejną partię - tym razem z Rosjaninem Władimirem Fedosiejewem. Mimo wygrania dwóch kolejnych partii, z Predke i Gelfandem, szybko musiał zasmakować kolejnej porażki. Tym razem w pojedynku z najlepszym szachistą świata zwycięską ręką wyszedł silny azerski arcymistrz, Szachrijar Mamedjarow. Ostatecznie Carlsen zakończył pierwszy dzień z dorobkiem 8,5 punkta na 12. Wynik ten osiągnęło także 11 innych szachistów. 

Liderem jest znany z ekscentrycznego stylu ubierania i zamiłowania do ruchu h2-h4 Ormianin Lewon Aronian. Zdobył on 10 na 12 punktów, co nie udało się nikomu innemu. Drugie miejsce zajmuje wielokrotny szachowy mistrz Afryki Bassem Amin (9,5/12 punktów). Trzeci natomiast jest 21-letni Irańczyk, Parham Maghsoodloo. Za nimi znajduje się 12 szachistów z dorobkiem 8,5 punkta (w tym wspomniany Carlsen). Jan-Krzysztof Duda zdobył 8 punktów i aktualnie zajmuje 16 miejsce. 

Lider, Lewon Aronian (z prawej), w pojedynku z Janem-Krzysztofem Dudą (z lewej)/ fot. Anna Florek

 

 

Wśród kobiet samodzielną liderką jest 17-latka z Kazachstanu, Bibisara Assaubajewa. Zdobyła 8 na 9 punktów. Za nią, z mniejszym o punkt dorobkiem, plasuje się 6 szachistek - Humpy Koneru, Polina Szuwalowa, Vaishali R, Aleksandra Kostieniuk, Żansaja Abdulamik i Alina Kaszlinska. Najlepiej z Polek radzi sobie Oliwia Kiołbasa, która zgromadziła 6 punktów. 

Czy Lewon Aronian do końca zostanie liderem? Czy Magnus Carlsen zdoła obronić swój tytuł? Czy tak jak w szachach szybkich, nowym mistrzem zostanie ktoś zupełnie niespodziewany? Tego dowiemy się już w czwartek (30 grudnia)!

autor: Jakub Korpalski

fot.: Anna Florek

Jakub Korpalski

Jakub Korpalski Autor

Student ekonomii. Zainteresowania to: muzyka, sport i świat cyberprzestrzeni.