Pozostałe 23 lip 2018 | Redaktor

Reprezentacja Polski kadetów nie pojedzie na przyszłoroczne Mistrzostwa Europy U15. Drużyna wygrał fazę „każdy z każdym”, jednak uległa Słowacji w sobotnim finale. Bardzo dobry występ zaliczył za to zawodnik Dębów Osielsko – Szymon Karczewski.

Kwalifikacje ME Kadetów rozgrywane były w chorwackiej miejscowości Sisak. W fazie grupowej Polacy wygrali cztery mecze i już w czwartek (19 lipca) zapewnili sobie awans do meczu finałowego z pierwszego miejsca. Na ostatni mecz grupowy z Rumunią trenerzy wystawili do gry rezerwowych, które doznały porażki, ale nie mogło to już zmienić układu tabeli. W sobotnim finale Polacy zmierzyli się ze Słowacją, wiceliderem fazy grupowej, o zwycięstwo w turnieju i awans do przyszłorocznych ME U15 (w baseballu Mistrzostwa Europy rozgrywane są w cyklu dwuletnim).

Słowacy od początku meczu finałowego uzyskali lekką przewagę, która w środkowej fazie spotkania zaczęła gwałtownie rosnąć. W połowie V rundy było już 13:2. W końcówce biało-czerwoni poderwali się do ataku, zmniejszając stratę, ale Słowacy w ostatnich dwóch partiach nadal punktowali i ostatecznie wygrali 18:12. Polacy nie ustępowali rywalom w ataku, wybili więcej hitów (11-9), ale mecz „zawalili” miotacze, którzy oddali aż 21 baz darmo, a Słowacy skutecznie to wykorzystali. To oni zagrają za rok o mistrzostwo Europy wraz z Rosją (awansowała z równoległego turnieju w Belgii) oraz 8 najlepszymi zespołami ubiegłorocznych ME. Reprezentacja Polski zostanie sklasyfikowana na 11. miejscu w ME Kadetów 2019, wspólnie z Węgrami.

- Szymon Karczewski w Chorwacji

W finałowym meczu fantastycznie zaprezentował się 15-letni baseballista Dębów Osielsko Szymon Karczewski. Wybił 4 hity (w 5 podejściach), zdobył asystę punktową i 2 obiegi, po drodze skradł aż 5 baz. Karczewski był liderem reprezentacji Polski nie tylko w finale. Przez cały turniej był filarem formacji ofensywnej, co znalazło odzwierciedlenie w statystykach i na listach klasyfikacyjnych (są w nich uwzględniane wyłącznie mecze fazy każdy-z-każdym, bez finału). Osielszczanin zagrał w 4 zwycięskich meczach grupowych i wybił w nich 7 hitów (w tym za 3 i za 2 bazy), uzyskując znakomitą średnią odbijania 0,583. Został z nią sklasyfikowany na 3. miejscu wśród wszystkich pałkarzy turnieju. Karczewski asystował przy 7 obiegach kolegów i sam zdobył 6 punktów, a jako biegacz skradł 6 baz. We wszystkich wymienionych statystykach był liderem polskiego zespołu - samodzielnie lub ex-aequo. W całym turnieju tylko raz dał się wyautować na strajki, dopiero w meczu finałowym. Nie można też pominąć kluczowej akcji zawodnika Dębów, która zakończyła czwartkowy mecz z Chorwacją i przypieczętowała 1. miejsce Polaków w fazie grupowej. Przy remisie 7:7 konieczna była dogrywka. Chorwaci zdobyli w niej 1 obieg, w odpowiedzi polscy baseballiści obsadzili wszystkie bazy i wtedy na pałkę wszedł Karczewski. Osielszczanin wybił zwycięskiego hita kończącego mecz (tzw. walk-off), ponieważ po tym odbiciu dwaj polscy biegacze zdobyli punkty na wagę zwycięstwa 9:8.

- Spodziewaliśmy się, że Szymon będzie mocnym punktem naszej reprezentacji, ale nie myślałem, że zaprezentuje się aż tak wspaniale! - skomentował występ młodszego kolegi Łukasz Snopek, członek zarządu UKS Dęby, a jednocześnie czynny zawodnik i trener.

Szymon Karczewski ma 15 lat (rocznik 2003) i zgodnie z regulaminem w tym sezonie po raz pierwszy może grać w zespole seniorów. Trenerzy Dębów stopniowo wprowadzają go do gry z dorosłymi zawodnikami. Szymon ma już za sobą debiuty w Ekstralidze i eliminacjach Pucharu Polski seniorów oraz regularnie występuje w mającej charakter szkoleniowy Bałtyckiej Lidze Baseballu. Został również powołany do kadry narodowej juniorów (U18) i uczestniczył w jej zgrupowaniu. Polscy juniorzy nie mają w tym sezonie imprezy docelowej i trener Paweł Rojek buduje już zespół z myślą o przyszłorocznych Kwalifikacjach ME Juniorów.

Wyniki reprezentacji Polski w Kwalifikacjach ME Kadetów w Sisaku (Chorwacja): Polska - Słowenia 19:3, Polska - Szwajcaria 10:9, Polska - Słowacja 6:5, Polska - Chorwacja 9:8 (dogr.), Polska - Rumunia 2:17, Polska - Słowacja 12:18 - finał.

Końcowa kolejność:

1. Słowacja 4-1 + finał

2. Polska 4-1 + finał

3. Rumunia 3-2

4. Słowenia 2-3

5. Szwajcaria 1-4

6. Chorwacja 1-4

Jarek S. Kaźmierczak

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor