Pozostałe 25 mar 2019 | Redaktor

Amerykanie Daniel Catalan i Adan Cabrales ponownie poprowadzą KWK Construction Dęby Osielsko jako trenerzy i zawodnicy. A w polskim baseballu powstała liga licząca… aż 17 zespołów.

Catalan i Cabrales trafili do Osielska rok temu w ramach międzynarodowego programu propagowania i rozwoju piłki bazowej na całym świecie. Młodzi trenerzy wyjeżdżają na rok do różnych krajów, aby szkolić miejscowych zawodników według standardów z ojczyzny baseballu, podnosząc poziom tej dyscypliny sportu tam, gdzie piłka bazowa ustępuje popularnością innym grom zespołowym. Treningi z 26-letnimi Kalifornijczykami pozwoliły zespołowi seniorów wrócić po kilkuletniej przerwie do fazy play-off i na podium Ekstraligi. Catalan i Cabrales pracowali również z młodzieżą wszystkich grup wiekowych UKS Dęby. Po zakończeniu ubiegłego sezonu wrócili za ocean, a działacze KWK Construction Dębów podjęli działania mające umożliwić ich powrót.

Catalana (który zimę spędził w Australii, grając w tamtejszej lidze) docenił także Polski Związek Baseballu i Softballu, powierzając mu funkcję II trenera reprezentacji Polski seniorów i U23 (I trenerem został Japończyk Ryoma Watanabe z Silesii Rybnik). Starania klubu z Osielska też zakończyły się sukcesem i Daniel Catalan ponownie będzie grającym trenerem KWK Construction Dębów w sezonie 2019. Adan Cabrales również wróci do Osielska, ale dopiero pod koniec maja.

To nie koniec wzmocnień. Trzecim Amerykaninem w zespole KWK Construction Dębów będzie 29-letni Phil Acosta, który w ubiegłym sezonie z dużym powodzeniem grał w Barons Wrocław. Zainteresowanie występami w żółto-zielonych barwach zgłaszają także Kubańczyk Hasely Medina i Wenezuelczyk Douglas Rodriguez, którzy już od kilku sezonów okazyjnie wspierali zespół z Osielska, grając na co dzień w lidze francuskiej. Zabraknie natomiast Aimara Mediny, wypożyczonego w ubiegłym sezonie z Piratów Władysławowo, który wrócił do ojczystej Kuby. Przypomnijmy, że w Ekstralidze można zgłosić do rozgrywek dowolną liczbę obcokrajowców, ale w meczu może ich grać maksymalnie trzech.

Również krajowy skład zespołu z Osielska będzie mocniejszy, niż w ubiegłym roku. Wszyscy podstawowi zawodnicy intensywnie przygotowują się do sezonu, także Radosław Zajda, który wznowił treningi po rocznej przerwie. Akces do gry w KWK Construction Dębach zgłosił utalentowany miotacz Yankees Działdowo, 22-letni Łukasz Przybułek – wielokrotny reprezentant Polski juniorów i U23.

Sprzyjająca pogoda sprawia, że w klubach Ekstraligi trwają już intensywne treningi. Również nowy sztab szkoleniowy reprezentacji Polski, która w lipcu walczyć będzie w grupie B Mistrzostw Europy w Trnawie, pracuje już nad selekcją zawodników. W najbliższy weekend, 30-31 marca w Kutnie, odbędzie się konsultacja szkoleniowa kadr seniorów i U23. Powołania na to minizgrupowanie otrzymało aż siedmiu graczy KWK Construction Dębów: Paweł Jasiakiewicz, Bartosz Matuszewski, Łukasz Przybułek, Łukasz Snopek, Paweł Sztejka, Paweł Zagórski i Radosław Zajda. Ważnym punktem przygotowań reprezentacji do ME będzie udział w Turnieju Północy, który rozegrany zostanie w Osielsku tradycyjnie w długi majowy weekend (1-5 maja). Będzie to również główny punkt obchodów przypadającego w tym roku jubileuszu 25-lecia istnienia Uczniowskiego Klubu Sportowego Dęby Osielsko.

Inauguracja krajowych rozgrywek zaplanowana została na 13-14 kwietnia. W tym terminie wystartuje zarówno Ekstraliga PZBall, jak i Bałtycka Liga Baseballu. Jeśli pogoda pozwoli, osielszczanie planują wcześniej rozegrać kilka spotkań sparingowych. W Ekstralidze nadal występować będzie sześć drużyn. Mistrzowskiego tytułu (a także Pucharu Polski, po ubiegłorocznym dublecie) bronić będzie Silesia Rybnik. KWK Construction Dęby, które w minionym sezonie wywalczyły brązowy medal, mają ambicje poprawić to osiągnięcie. Na ligową inaugurację 14 kwietnia do Osielska przyjadą Barons Wrocław, a więc sezon rozpocznie się rewanżem za ubiegłoroczny „mały finał”. Potem KWK Construction Dęby czeka seria spotkań wyjazdowych. Kolejne mecze rundy zasadniczej Ekstraligi w Osielsku planowane są 26 maja (Stal Kutno), 2 czerwca (Centaury Warszawa) oraz 22 i 23 czerwca (Silesia Rybnik i Gepardy Żory).

Ogromnym sukcesem okazał się w ubiegłym roku debiutancki sezon Bałtyckiej Ligi Baseballu. Pomysł Grzegorza Białasa z Piratów Władysławowo na niezależne od PZBall niskobudżetowe rozgrywki, mające ułatwić rozwój klubom niedawno powstałym oraz nieprzygotowanym kadrowo i/lub finansowo do gry w ligach PZBall, okazał się strzałem w dziesiątkę. Inicjatywę wsparły organizacyjnie kluby z Osielska i Działdowa, użyczając profesjonalnych, pełnowymiarowych boisk, na których rozegrano wszystkie spotkania z udziałem siedem drużyn występujących w inauguracyjnym sezonie BLB. Mistrzem zostały KWK Construction Dęby, grając zawodnikami walczącymi o miejsce w ekstraligowym składzie lub w ogóle nie mającymi szans na występy w najwyższej lidze. Do drugiego sezonu BLB zgłosiła się rekordowa liczba aż 17 klubów! To wprost niewiarygodne, że w Polsce mogła powstać tak duża liga baseballowa… Jest to najliczniejsza liga w historii polskiego baseballu i prawdopodobnie również najliczniejsza liga baseballowa w środkowo-wschodniej Europie. BLB zagra w tym sezonie w trzech grupach fazy zasadniczej, po czym nastąpi faza play-off. Grupa zachodnia grać będzie w Osielsku i Wrocławiu, inauguracja nastąpi 13 kwietnia – w Osielsku w tym terminie zagrają zespoły z Władysławowa i Szczecina. Plan gier KWK Construction Dębów: 27 kwietnia z Bielawa Vikings, 11 maja z Rookie Goats Poznań, 12 maja z Piratami Władysławowo, 8 czerwca ze Szczecin Titans (wszystkie mecze w Osielsku). 18 maja KWK Construction Dęby zagrają z Barons we Wrocławiu.

Baseballiści z Osielska po raz piąty w historii klubu ruszą także na podbój europejskich pucharów. Dzięki ubiegłorocznemu dubletowi Silesii, KWK Construction Dęby uzyskały prawo reprezentowania naszego kraju jako finalista Pucharu Polski i 10-15 czerwca zagrają w Kwalifikacjach Pucharu Federacji w Błagojewgradzie (Bułgaria). Ich rywalami będą zespoły Athletic Sofia (Bułgaria), Utenos Titanai (Litwa), Herts Falcons (Wielka Brytania), Soelvesborg Firehawks (Szwecja) i CS Atletico Alexandria (Rumunia). Zapowiada się zatem bardzo bogaty sezon w roku jubileuszu 25-lecia UKS Dęby – oby jego zwieńczeniem były sportowe sukcesy.

Jarosław S. Kaźmierczak

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor