Pozostałe 11 mar 2022 | Jakub Korpalski
Szachowy weekend w Bydgoszczy! Zmagania w Holiday Inn [RELACJA]

W ten weekend fani szachów w Bydgoszczy mają się z czego cieszyć - miasto stało się areną dwóch dużych turniejów. Do niedzieli (13 marca) potrwają Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach Szybkich, a w piątek (11 marca) odbyły się Otwarte Mistrzostwa Bydgoszczy w Szachach Błyskawicznych.

W piątek w hotelu Holiday Inn rozpoczęły się Drużynowe Mistrzostwa Polski Cukier EKSTRALIGA w Szachach Szybkich. Jest to pierwszy tego typu turniej w historii. W tych rozgrywkach biorą udział najlepsze szachowe kluby w Polsce, reprezentowane przez czołówkę naszych szachów. Pula nagród wynosi aż 35000 złotych! Pierwszego dnia rozegrano 5 partii eliminacyjnych, reszta rozegrana zostanie w sobotę. Finały i półfinały odbędą się w niedzielę w Filharmonii Pomorskiej.

Po piątkowych partiach liderzy nie zaskakują. W grupie A pierwsze miejsce zajmuje Wasko Hetman GKS Katowice, reprezentowany przez 4 arcymistrzów, m.in. Bartosza i Monikę Soćko. W grupie B natomiast przewodzi lokalny klub - Minutor Energia Gwiazda Bydgoszcz, reprezentowany m.in. przez aktualnego mistrza Polski, Radosława Wojtaszka.

Tego dnia w Holiday Inn odbyły się też Otwarte Mistrzostwa Bydgoszczy w Szachach Błyskawicznych. W tym turnieju udział mógł wziąć każdy! Oprócz amatorów, obecni byli na nim szachowi mistrzowie. Rozegrano 11 partii w tempie 3+2 - każdy zawodnik miał 3 minuty na całą grę, a za każde posunięcie dodawane były 2 sekundy. Najwyżej notowanym zawodnikiem był mistrz międzynarodowy Jakub Kosakowski (2476 elo), najniżej uplasowali się szachowi amatorzy, z wyjściową liczbą elo 1000. W stawce znajdowali się także arcymistrzowie oraz zawodnicy z Ukrainy i Francji. Pula nagród wynosiła 6500 złotych.

Po całym dniu rozgrywek zwycięzcą został mistrz FIDE, 24-letni Karol Kucza. Zdobył on 9,5 punkta z 11 możliwych i wygrał 1100 złotych. Drugie miejsce zajął arcymistrz Bartłomiej Heberla, trzecie ex aequo mistrz FIDE Iwo Karolczuk i mistrz międzynarodowy Kamil Stachowiak. Najlepszą kobietą była mistrzyni FIDE Honorata Kucharska. Zwycięzcom gratulujemy!

Organizatorem obydwu turniejów jest klub Minutor Energia Gwiazda Bydgoszcz.

Rozgrywki mistrzostw drużynowych można śledzić na kanale YouTube Polskiego Związku Szachowego.

zdjęcia: Anna Kopeć