Pozostałe 6 kwi 2020 | Redaktor
Międzyszkolna Liga Szachowa po raz pierwszy grała wirtualnie [RELACJA]

W oczekiwaniu na wznowienie Enea Operator Międzyszkolnej Ligi Szachowej, w sobotę (4 kwietnia) został zorganizowany próbny turniej online, na platformie lichess.org.

Zawody Wirtualnej Enea Operator Międzyszkolnej Ligi Szachowej, wzorem dotychczasowych turniejów stacjonarnych, zostały podzielone na dwie grupy, A i B. W turnieju B grać mogą zawodnicy z maksymalnie V kategorią szachową (stan na 1 września 2019 r.).

W obu turniejach wzięło udział aż 89 zawodników. Oprócz zawodników z MLS pojawiły się nowe osoby z całej Polski, w tym z Białegostoku, Czeladzi, Ełku, Kleosina, Żukowa, Kamionki Wielkiej, Mikołowa, Sokółki, Warszawy, Łazisk Górnych, Czerwionki czy Katowic.

Z uwagi na ogromną frekwencję organizatorzy przewidują cykliczne zawody, jeśli zostanie przedłużony zakaz organizowania turniejów stacjonarnych. Informacje na bieżąco podawane są na profilu facebookowym: https://facebook.pl/edukacjaprzezszachy.

mat. organizatorów

Chcąc wziąć udział w turnieju, należy najpierw zapisać się do klubu Enea Operator Międzyszkolna Liga Szachowa A lub Enea Operator Międzyszkolna Liga Szachowa B. Turnieje są bowiem organizowane tylko dla zweryfikowanych użytkowników należących do wspomnianych klubów, którzy podadzą, imię, nazwisko i szkołę, do której uczęszczają.

Zwycięzcą Grupy A został Gabriel Jarocki (SP1 w Białymstoku), drugie miejsce zajął Mateusz Różański (SP w Kobylnicy - uczestnik turniejów MLS), a trzecie Filip Kudraszow (ZS Szkół Katolickich w Białymstoku). Na miejscu czwartym uplasował się Mikołaj Włoch (ZS Elektrycznych w Bydgoszczy), który jest sędzią głównym ligi. Kolejnymi zawodnikami z ligi byli Karol Kacprzak    ( SP63 w Bydgoszczy, miejsce 7.) i Mariusz Matczyński z SP65 w Bydgoszczy (miejsce 10.). Najlepszą kobietą została Ewa Karkowska, a za nią uplasowały się zawodniczka z ligi Maria Górny (SP66 w Bydgoszczy) i Maria Zaderecka (SP w Łochowie).

Zwycięzcą Grupy B został: Mateusz Lewandowski (SP w Górsku), drugie miejsce zajął Hubert Zdralek (I LO w Szubinie), trzecie Michał Piotrowski (SP Towarzystwa Salezjańskiego z Bydgoszczy). Najlepszą kobietą została Kornelia Kilichowska (SP w Łochowie, miejsce 6), znakomicie spisały się też Michalina Albrecht (SP66 w Bydgoszczy) i Małgorzata Kołtunowska (SP 1 w Łaziskach Górnych).

Turniejowi towarzyszyła transmisja online, którą przeprowadził na Facebooku Krystian Janik. W trakcie transmisji wraz z prezesem Międzyszkolnej Ligi Szachowej Arkadiuszem Matczyńskim komentowali aktualne wydarzenia i przebieg rywalizacji.

Organizatorzy turnieju dziękują sponsorom: Enea Operator, Solareon Polska, MAT-BUD Materiały Budowlane, Fundacji Jacka Rutkowskiego - Pomagajmy Razem, Solbet, Dartom sc, JetWorld - tonery i tusze do drukarek, sklep szachowy Caissa.pl, wspierającym cały projekt „Edukacja przez szachy”.

„Tygodnik Bydgoski” wspiera projekt od początku istnienia ligi.

Relacja: Enea Operator Międzyszkolna Liga Szachowa, oprac. red.,