Pozostałe 21 cze 2021 | ak
V turniej z cyklu Enea Operator Międzyszkolna Liga Szachowa za nami [ZDJĘCIA]

W sobotę (19 czerwca) w Barcinie odbył się piąty i zarazem ostatni już turniej z cyklu Enea Operator Międzyszkolna Liga Szachowa 2020/2021. Cykl ten składał się z 10 turniejów, jednak przez panującą pandemię połowa z zaplanowanych rund nie doszła do skutku. Ratunkiem dla ligi był bliźniaczy cykl zawodów rozgrywanych wirtualnie, w których chętnie brali udział zawodnicy z całej Polski.

Ostatni turniej odbył się w hali widowiskowo-sportowej w Barcinie a współorganizatorem był barciński Zespół Szkół. W zawodach wzięło udział aż 81 juniorów w wieku od 5 do 20 lat.

W grupie A  zwyciężył Szymon Zając z SP nr 7 w Toruniu. Drugie miejsce zajął Hubert Malinowski z III LO w Brodnicy, a na trzecim miejscu uplasował się Bartosz Przybylski z SP w Łochowie.

Wyniki Grupa A - kliknij tutaj

W grupie B najlepszy okazał się Konrad Muzal z SP 18 w Grudziądzu. Drugie miejsce zajął Natan Andryańczyk z SP w Łubiance, a trzecie miejsce należało do Macieja Piotrowskiedo z SP Towarzystwa Salezjańskiego.

Wyniki Grupa B - kliknij tutaj

Po turnieju zawodnicy uczestniczyli w zorganizowanych przez pracowników szkoły w Barcinie oraz firmę Unum zabawach i konkursach sportowych.  W tym czasie organizatorzy podliczali klasyfikację generalną.

W klasyfikacji szkół walka trwała do samego końca. Puchary dla najlepszych pięciu szkół jak co roku ufundował Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski:

3. Bartosz Dolecki z SP w Zbicznie

Zwycięzcy Grupy A Bartosz Przybylski i B Konrad Muzal otrzymali także plansze szachowe z autografami arcymistrzów szachowych zdobytymi przez Arkadiusza Matczyńskiego podczas tegorocznej gali Mistrzostw Polski, na której właśnie za projekt Edukacja przez szachy otrzymał statuetkę Hetmana.

Na zakończenie wręczone zostały medale w klasyfikacji generalnej za Enea Operator Międzyszkolną Wirtualną Ligę Szachową. Miłą niespodzianką było uhonorowanie organizatora Arkadiusza Matczyńskiego pamiatkowym obrazem i medalem Fundacji Jacka Rutkowskiego - Pomagajmy Razem.

Jak poinformował organizator Arkadiusz Matczyński najprawdopodobniej liga będzie miała swoją kontynuację od września 2021r. Aktualnie trwają poszukiwania nowych sponsorów chętnych m.in. do zakupu zestawów szachowych oraz placówek, w których można rozegrac zawody. Więcej szczegółów na http://edukacjaprzezszachy.pl i https://facebook.com/edukacjaprzezszachy.

zdjecia i materiały organizatora, oprac. red.