Pozostałe 24 cze 2022 | Jakub Korpalski
VII Festiwal Szachowy w Bydgoszczy - kolejne święto królewskiej gry

Plakat promujący VII Międzynarodowy Festiwal Szachowy.

Już dzisiaj, 24 czerwca, oficjalnie rozpocznie się VII Międzynarodowy Festiwal Szachowy w Bydgoszczy, powracający po 18 latach. Najważniejszym wydarzeniem w jego ramach będzie Arcymistrzowski Kołowy Turniej Kobiet.

VII edycja Międzynarodowego Festiwalu Szachowego powraca do Bydgoszczy. Organizatorem wydarzenia jest Klub Sportowy Gwiazda Bydgoszcz. Dzisiaj, 24 czerwca, o godzinie 19:00 w Auli Akademii Muzycznej odbędzie się oficjalne rozpoczęcie Festiwalu. W jego ramach odbędzie się Arcymistrzowski Turniej Kobiet - jeden z najsilniejszych turniejów kobiecych w historii Polski. Wezmą w nim między innymi zawodniczki takie jak: Maria Muzyczuk - była mistrzyni świata pochodząca z Ukrainy, Alina Kaszlińska - najsilniejsza rankingowo reprezentantka Polski, czy arcymistrz Monika Soćko, najbardziej utytułowana polska szachistka. Panie swoje partie rozgrywać będą w gmachu Filharmonii Pomorskiej. Pula nagród to aż 43 tysiące euro! Triumfatorka turnieju otrzyma za zwycięstwo 10 tysięcy euro, czyli prawie 50 tysięcy złotych.

Festiwalowi towarzyszyć będą także 4 turnieje Open, dla zawodników każdej klasy. W turnieju Open A zagra 57 zawodników z 6 różnych federacji, a wśród nich wielu arycmistrzów. Zagrają m. in. legenda polskich szachów, Michał Krasenkow, czy dwóch obiecujących juniorów - arcymistrzowie Igor Janik i Szymon Gumularz. W turnieju Open B swoich sił próbować będą zawodnicy średniozaawansowani, a w turnieju C wziąć udział może każdy z rankingiem ELO poniżej 1600. Turniej Open D jest przeznaczony natomiast dla dzieci do 12 lat.

Dodatkową atrakcją festiwalu będzie symultana rozgrywana z Arcymistrzem Radosławem Wojtaszkiem dnia 1 lipca.

Wszystkie partie rozgrywane będą tempem klasycznym, czyli 90 minut na partię + 30 sekund za każde posunięcie oraz dodatkowe 40 minut przyznane po 40 posunięciu. W ramach turniejów rozegrane zostanie 9 partii, od 25 czerwca do 4 lipca. Pula nagród w turniejach Open wyniesie kolejno 57 600, 26 800 i 15 600 złotych. Patronem honorowym wydarzenia jest prezes NBP - Adam Glapiński.

Wszystkich sympatyków królewskiej gry ponownie zapraszamy na dzisiejsze rozpoczęcie Festiwalu o godzinie 19:00 w Auli Akademii Muzycznej oraz do śledzenia rozgrywek!

Przydatne linki:

Organizator Festiwalu - Minutor Energia Gwiazda Bydgoszcz

Facebookowa strona wydarzenia 

Strona internetowa wydarzenia

autor: JK

Jakub Korpalski

Jakub Korpalski Autor

Student ekonomii. Zainteresowania to: muzyka, sport i świat cyberprzestrzeni.