Pozostałe 23 kwi 2019 | Redaktor

Bez zwycięstwa wrócili z przedświątecznej wyprawy do Kutna baseballiści KWK Construction Dębów Osielsko. Mimo przewagi, jaką mieli w pierwszym meczu, nie potrafili postawić przysłowiowej kropki nad „i”, a w drugim spotkaniu Stal urządziła osielszczanom… przedwczesny dyngus.

W czwartek rano przyleciał do Polski Phil Acosta, nowy gracz KWK Construction Dębów. 29-letni Amerykanin w minionym sezonie był podstawowym graczem Barons Wrocław, zimą rozegrał cały sezon w lidze australijskiej (podobnie jak trener KWK Construction Dębów Daniel Catalan), a teraz prosto z Antypodów przybył wzmocnić zespół z Osielska w tegorocznych rozgrywkach Ekstraligi. Dwa dni po 36-godzinnej podróży z Australii trudno było oczekiwać od Acosty koncertowej gry, ale to właśnie on zdobył honorowy obieg dla KWK Construction Dębów w drugim spotkaniu, odbił też dwa hity.

Osielszczanie znakomicie rozpoczęli pierwszy z sobotnich pojedynków. Paweł Jasiakiewicz i Bartosz Matuszewski wybili hity, Paweł Sztejka przy pełnym stanie wygrał pojedynek z czołowym polskim miotaczem Arturem Wojtczakiem, a ponieważ wszystkie bazy były już obsadzone biegaczami z Osielska, Jasiakiewicz otworzył wynik. Podwyższyli go, dzięki hitowi Szymona Szymańskiego, Matuszewski i Acosta. Po inauguracyjnej partii KWK Construction Dęby prowadziły 3:0.

Dla osielszczan narzucał Sztejka, I turę rozegrał perfekcyjnie (trzy strajkauty), ale w II odsłonie miał okres słabszej gry. Pięć hitów Stali zaowocowało pięcioma obiegami i prowadzenie przejęli gospodarze. Pałkarze KWK Construction Dębów odpowiedzieli hitami Sztejki i dwubazowym Bartosza Teski w III rundzie, ale trzeci aut zostawił ich na bazach. W kolejnych sześciu partiach Sztejka znów był perfekcyjny na górce, nie wpuszczając na bazy żadnego pałkarza Stali!

W międzyczasie dobrze usposobieni w ataku osielszczanie wybili kilka hitów, a w VII rundzie, po zmianie miotacza Stali (Mariusz Grzanowski zastąpił na górce A. Wojtczaka) zdołali wyrównać po dwubazowym hicie Catalana (obiegi Sztejki i Szymańskiego). Przy remisie 5:5 w dolnej IX półrundzie Sztejka odprawił dwóch pierwszych pałkarzy i jeden aut dzielił zespoły od dogrywki… do której jednak nie doszło. Grzanowski wygrał pojedynek ze Sztejką i dostał się na bazę jako pierwszy miejscowy biegacz od II rundy. Stal wprowadziła z ławki Dominika Gajdzińskiego, który… popisał się hitem za trzy bazy i umożliwił Grzanowskiemu zdobycie zwycięskiego obiegu kończącego mecz!

To spotkanie będzie się długo śniło zawodnikom KWK Construction Dębów… Miotający wspaniale przez cały mecz Sztejka kompletnie sparaliżował formację ofensywną Stali, od III do IX rundy wyautował (przy współudziale obrońców) 20 kolejnych pałkarzy, sam wystrajkował 11 rywali. W ataku każdy z dziewięciu pałkarzy z Osielska wybił przynajmniej jednego hita. Niestety, zabrakło trochę wykończenia szans na zdobycie kolejnych punktów. Zdominowani przez Sztejkę i jego kolegów gospodarze zagrali tylko jedną bardzo udaną rundę, ale solidne wybicie rezerwowego na finiszu dało Stali bardzo szczęśliwe zwycięstwo 6:5!

W drugim spotkaniu miotali Jakub Nadolski (Stal) oraz nowy nabytek KWK Construction Dębów Łukasz Przybułek (pozyskany z Yankees Działdowo) – i do nich należał początek meczu. III rundę otworzył dwubazowym hitem Teska, dotarł na ostatni przystanek, ale mety nie osiągnął. W dolnej turze Przybułek przegrał pojedynki z dwoma pierwszymi pałkarzami, po czym Jakub Wojtczak wybił home runa za trzy punkty! W kolejnej odsłonie hit Szymańskiego pozwolił Acoście zdobyć obieg dla KWK Construction Dębów. Po hicie Teski osielszczanie obsadzili wszystkie bazy, ale Nadolski zdołał zażegnać niebezpieczeństwo i Stal prowadziła 3:1 w połowie meczu.

Dolną turę V partii rozpoczął home run wybity przez Gracjana Bieleckiego. Potem osielszczanie kompletnie pogubili się w obronie, popełniając trzy kosztowne błędy, pałkarze Stali dołożyli 2 hity i w ten sposób miejscowi zdobyli kolejne cztery obiegi. Dopiero zmiana miotacza (Catalan zastąpił Przybułka na górce) pozwoliła opanować sytuację, ale Stal prowadziła już 8:1 na dwie rundy przed końcem spotkania. Wynik nie uległ już zmianie i zespół z Kutna mógł rozpocząć świętowanie jako niepokonany lider Ekstraligi.

W innym sobotnim dwumeczu Centaury podzieliły się zwycięstwami z Silesią. Pojedynki Barons z Gepardami rozegrane zostały awansem 6 kwietnia.

  • Centaury Warszawa – Silesia Rybnik 14:4 i 5:9
  • Barons Wrocław – Gepardy Żory 5:8 i 10:2 (6 kwietnia, awansem)

Po rozegraniu dwóch pełnych kolejek oraz jednego dwumeczu awansem, w tabeli Ekstraligi prowadzi Stal Kutno (6 zwycięstw bez porażki). Za nimi z bilansem 2-2 plasują się KWK Construction Dęby Osielsko, Silesia Rybnik i Gepardy Żory.

W III kolejce Ekstraligi, która rozegrana zostanie w niedzielę (28 kwietnia), baseballiści KWK Construction Dębów Osielsko wybiorą się do podwarszawskiego Konstancina, gdzie od ubiegłego roku rozgrywają swoje mecze Centaury Warszawa. Dzień wcześniej, w sobotę (27 kwietnia) o godz. 13 i 16 w Osielsku, II zespół KWK Construction Dębów zmierzy się z zespołem Bielawa Vikings w Bałtyckiej Lidze Baseballu. Rywal to jedna z niedawno powstałych drużyn, nieoglądana dotychczas w Osielsku.

Jarosław S. Kaźmierczak

Ekstraliga – II kolejka:

Stal Kutno – KWK Construction Dęby Osielsko 6:5 i 8:1

Sobota 20 kwietnia – Kutno – stadion im. Stana Musiala:

Mecz I

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Wynik

Hity

Błędy

Dęby

3

0

0

0

0

0

2

0

0

5

12

0

Stal

0

5

0

0

0

0

0

0

1

6

6

1

Miotacze: [OSI] Paweł Sztejka (11 K) – Loser (1-1)

[KUT] Artur Wojtczak, Mariusz Grzanowski (VII r.) – Winner

Dęby: Catalan CF, Jasiakiewicz 3B, Matuszewski 2B, Acosta SS, Zagórski 1B, Sztejka P, Szymański RF, Teska LF, Baranowski C.

Asysty punktowe: Szymański, Catalan – po 2, Sztejka – 1.                      

Punkty: Jasiakiewicz, Matuszewski, Acosta, Sztejka, Szymański – po 1.

Hity: Catalan (2B), Jasiakiewicz, Szymański – po 2, Teska (2B), Matuszewski, Acosta, Zagórski, Sztejka, Baranowski – po 1. 

Mecz II

1

2

3

4

5

6

7

Wynik

Hity

Błędy

Dęby

0

0

0

1

0

0

0

1

3

5

Stal

0

0

3

0

5

0

x

8

6

0

Miotacze: [OSI] Łukasz Przybułek – Loser (0-1), Daniel Catalan (V r.)

[KUT] Jakub Nadolski – Winner, Phil Richmond (V r.) – Save

Dęby: Catalan CF/P, Jasiakiewicz 3B, Acosta SS, Matuszewski 2B (Karczewski 2B), Zagórski DH/1B, Sztejka RF/CF, Szymański C, Teska LF, Rybski 1B/RF, Przybułek P.

Asysty punktowe: Szymański – 1.                                                        

Punkty: Acosta – 1.

Hity: Teska (2B) – 2, Szymański – 1.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor