Kolejne lekkoatletyczne nagrody zostały rozdane. Wśród wyróżnionych są bydgoszczanie [WIDEO]
fot. Paweł Skraba
W Bydgoszczy odbyła się Gala Lauru Królowej Sportu z udziałem największych gwiazd sportu i to nie tylko z Kujaw i Pomorza. Poznaliśmy m.in. najlepszych zawodniczkę i zawodnika roku, ale wyróżnione także zostały także inne osobistości oraz instytucje, dla których sezon 2024 był wyjątkowo udany.
Inne z kategorii
Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz z czwartym zwycięstwem z rzędu
Nie żyje trener bydgoskich kajakarek
Gala Lauru Królowej Sportu od wielu lat jest jednym z najważniejszych lekkoatletycznych podsumowań w Polsce. W tym roku odbywa się już 15. edycja tej imprezy, podczas której tradycyjnie nie brakuje wyróżnień w różnych kategoriach, m.in. zawodniczka i zawodnik roku, trener roku, niespodzianka roku, master roku, sponsor roku i mecenas lekkiej atletyki. To też doskonała okazja do wspólnego świętowania sukcesów, nie tylko w ostatnim roku, choć sezon 2024 dla wielu lekkoatletów czy osób związanych z królową sportu był wyjątkowo udany.
Bardzo się cieszę, że organizujemy tę galę już od 15 lat, bo to jest fenomen. Oprócz przyznania nagród lekkoatletce i lekkoatlecie roku mamy też podziękowania dla naszych lokalnych sponsorów i partnerów, bez których nie byłoby możliwe funkcjonowanie na tak wysokim poziomie. Cieszymy się, że chcą nam pomagać, a my organizujemy topowe imprezy lekkoatletyczne w Polsce. A kondycja królowej sportu na Kujawach i Pomorzu nie jest zła. Wraca Adrianna Sułek, Klaudia Kazimierska pokazała pazur, a mamy jeszcze wiele innych młodych talentów, na które będziemy liczyć podczas igrzysk w Los Angeles - podkreśla Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Wracając do gali, uczestnicy najbardziej czekali na rozdanie nagród. Najważniejsze, bowiem dla zawodniczki i zawodnika roku, odebrali odpowiednio Natalia Bukowiecka, brązowa medalistka olimpijska w biegu na 400 m i Wojciech Nowicki, mistrz Europy w rzucie młotem.
fot. Paweł Skraba
Tę nagrodę traktuję jako dopełnienie tego sezonu i cieszę się, że zostałem doceniony – mówi Nowicki. – To dla mnie motywacja do dalszej pracy. Takie wyróżnienia sprawiają, że wiemy, że obrany kierunek jest właściwy. Warto sumiennie pracować i walczyć o kolejne trofea. Wiem, że w ostatnim sezonie nie wszystko nam się udało, jak planowaliśmy, ale taki rok otrzeźwienia też się przyda, bo wiadomo, że w sporcie nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli.
Kolejne wyróżnienia odebrali Marek Rożej (trener roku), a Złoty Laur przypadł bydgoszczaninowi Pawłowi Wojciechowskiemu, który oficjalnie zakończył karierę w minionym sezonie. Nagrodę dla „niespodzianki roku” odebrała Klaudia Kazimierska. 23-letnia włocławianka została mistrzynią Polski seniorek w biegu na dystansie 1500 metrów.
fot. Paweł Skraba
Laur Wyjątkowy przypadł za to Adriannie Sułek-Schubert. Siedmioboistka w pięknym stylu wróciła do sportu po przerwie na ciążę, uzyskała minimum na igrzyska olimpijskie i wystartowała w Paryżu!
Ten sezon był wyjątkowy z różnych względów: na pogoń z czasem, że startowałam w roli mamy i pod nowym nazwiskiem! A czy jestem usatysfakcjonowana? Z perspektywy czasu doceniam już to 12. miejsce w Paryżu. Teraz chcę więcej i mam nadzieję, że w przyszłych latach wrócę na swój poziom, a potem będę tylko lepsza. Miałam ogromną motywację w tym sezonie, wszystko było zaplanowane od A do Z. Teraz już wiem, że przygotowałam się w stu procentach i nic nie mogłam zrobić lepiej - podsumowała swój sezon Sułek-Schubert.
Mecenasem Roku został Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Nie ma się jednak czemu dziwić, bowiem Kujawy i Pomorze to zdecydowanie mocny ośrodek lekkoatletyczny. To właśnie w Toruniu corocznie odbywa się Copernicus Cup, czyli halowy mityng, na który przyjeżdżają największe światowe gwiazdy. Nie inaczej jest też w sezonie letnim, bowiem w Memoriale Ireny Szewińskiej również startują mistrzowie olimpijscy, świata czy Europy. A warto dodać, że już w 2026 roku w Toruniu odbędą się halowe mistrzostwa świata.
fot. Paweł Skraba
Można powiedzieć, że z ideą gali jesteśmy od początku, ale przede wszystkim wspieramy lekką atletykę we wszystkich obszarach: od sportu amatorskiego, mastersów, dzieci i młodzież, zawodowców po naszą elitę. Od ubiegłego roku mamy też Kujawy Pomorze Team w czterech czołowych dyscyplinach, do których oczywiście zalicza się lekka atletyka. Cieszę się, że możemy być częścią największych imprez w Polsce – podkreśla Marcin Drogorób, Dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
To jednak nie koniec. Laur Honorowy pośmiertnie przyznano Janowi Kensikowi, wybitnemu trenerowi, a Masterką i Masterem Roku zostali Katarzyna Krysztosiak i Wiesław Musiał. Organizatorzy gali nie zapomnieli również o Partnerach Królowej Sportu, czyli Urzędzie Miasta i Gminy Nakło nad Notecią, Urzędzie Miasta Torunia, Urzędzie Miasta Włocławka, Urzędzie Miasta Bydgoszczy, Polskim Związku Lekkiej Atletyki, firmom Polanik sp. z o.o., PUMA POLSKA, Hotelowi Bulwar, Miejskim Wodociągom i Kanalizacji w Bydgoszczy, Hotelowi CITY Bydgoszcz, KIA Autopol, BAYDO oraz INTERRISK.
Gali towarzyszyła wystawa zdjęć autorstwa Pawła Skraby i Łukasza Szeląga prezentujących najważniejsze wydarzenia lekkoatletyczne w regionie, a także występy polskich lekkoatletów podczas igrzysk w Paryżu. Mecenasami wystawy byli Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz firmy: x-kom, Interrisk oraz Mat-Bud. Co więcej, całe wydarzenie miało wymiar charytatywny, bowiem zdjęcia zostały podpisane przez zawodników i trafią na cele dobroczynne.
Źródło: KPZLA