Rekordy Polski, wygrane faworytów i wielki powrót Pawła Fajdka [GALERIA, WIDEO]
Sport
29 cze 14:49
| Redaktor
fot. Tomasz Kasjaniuk
Trzy rekordy Polski ustanowiono podczas drugiego dnia jubileuszowych mistrzostw kraju, które rozgrywane były na stadionie bydgoskiego Zawiszy. Najlepsze wyniki w historii polskiej lekkoatletyki uzyskali junior Marek Zakrzewski w biegu na 200 metrów, młodzieżowiec Maksymilian Szwed na dystansie 400 metrów oraz senior Jakub Szymański w rywalizacji na 110 metrów przez płotki. 100. PZLA Mistrzostwa Polski zakończyły się w sobotę (29 czerwca).
Inne z kategorii
Więcej szczegółów w galerii zdjęć.
Źródło: PZLA
Galeria
Rekord Polski U20 był ozdobą finałowego biegu na 200 metrów panów. Faworytów pogodził świetnie dysponowany w Bydgoszczy Marek Zakrzewski. Czołowy junior europejskiego sprintu popisał się znakomitym biegiem i finiszował z czasem 20.50 – lepszym o 0.04 od dotychczasowego rekordu Polski juniorów. To najlepszy w tym sezonie wynik uzyskany przez europejskiego sprintera z kategorii U20.
– Nie spodziewałem się takiego czasu. Dopiero niedawno udało mi się złapać formę, a dziś zadziałał też atmosfera mistrzostw – powiedział Zakrzewski, którego trenerem jest Tomasz Czubak, rekordzista Polski w biegu na 400 metrów. Generalnym sponsorem polskiej lekkiej atletyki jest Grupa ORLEN.
fot. Tomasz Kasjaniuk
W imponującym stylu, prowadząc od pierwszego płotka, po złoto i minimum olimpijskie pobiegł w finale płotkarzy Jakub Szymański. Zawodnik Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego wyrównał rekord Polski Damiana Czykiera uzyskując świetny czas 13.25. Dodatkowo wychowanek Bernarda Wernera i obecny podopieczny Mikołaja Justyńskiego poprawił w Bydgoszczy rekord kraju młodzieżowców.
– Moja technika jest słaba, ale wiem na co mnie stać. Poprawiłem pewne niuanse. Już pod koniec kwietnia czysto treningowo pobiegłem 13.30 – powiedział Szymański.
Drugi na mecie Czykier osiągnął 13.41, a trzeci Krzysztof Kiljan pobiegł 13.64, nieco zbyt wolno by myśleć o kwalifikacji olimpijskiej z rankingu.
fot. Tomasz Kasjaniuk
W znakomitym stylu po złoty medal i rekord Polski U23 sięgnął Maksymilian Szwed. Młody specjalista od biegu na 400 metrów wygrał w Bydgoszczy z czasem 45.25. Wicemistrzem Polski został Igor Bogaczyński (45.42), który dzięki walecznej postawie na finiszowej prostej wyprzedził przed metą Karola Zalewskiego (45.66).
fot. Tomasz Kasjaniuk
Żadnych szans nie dała na bydgoskiej bieżni Pia Skrzyszowska. Bieg na 100 metrów przez płotki wygrała z wartościowym czasem 12.67 i potwierdziła wysoką dyspozycję. Świetnie spisała się też druga na mecie Marika Majewska, która srebro zdobyła z wynikiem 12.97. Wielką niespodziankę sprawiła z kolei trzecia Natalia Szczęsna. Płotkarka z Radomia o blisko pół sekundy poprawiła rekord życiowy i brązowy medal okrasiła znakomitym czasem 12.98.
fot. Tomasz Kasjaniuk
Problemu ze zwycięstwem w finałowym biegu na 400 metrów nie miała Natalia Kaczmarek. Rekordzistka Polski triumfowała z bezpieczną przewagą nad rywalkami osiągając na mecie wynik 50.77. Nie przestaje imponować doświadczona Marika Popowicz-Drapała. Bydgoszczanka zdobyła srebrny medal poprawiając czasem 51.42 rekord Polski masters na dystansie 400 metrów i zyskując wartościowe punkty do rankingu olimpijskiego. Brązowy medal wywalczyła Justyna Święty-Ersetic – 52.13.
fot. Tomasz Kasjaniuk
Coraz lepiej spisuje się Paweł Fajdek. W Bydgoszczy pierwszy raz w tym sezonie polski czempionat rzucił ponad 80 metrów osiągając w drugiej serii wynik 80.02. To pozwoliło mu zdobyć pierwszy od trzech lat tytuł mistrza Polski w rzucie młotem. Drugi był dziś Wojciech Nowicki (75.89), a trzeci Marcin Wrotyński (69.37).
fot. Tomasz Kasjaniuk
Mistrzowski tytuł wywalczony przed rokiem w Gorzowie Wielkopolskim obronił w Bydgoszczy Maher Ben Hlima. Zawodnik RKS-u Łódź osiągnął w sobotnie przedpołudnie czas 40:33.56 i przyznał, że wpływ na jego rezultat miały warunki pogodowe.
– Wynik jest niestety słaby, ale adekwatny do warunków pogodowych. Wróciłem niecałe 48 godzin temu z Francji, gdzie w godzinach porannych trenowałem w dużo niższej temperaturze. Czułem się jednak dziś świetnie ,bo to miasto i stadion, na którym chodziłem 16 lat temu podczas mistrzostw świata juniorów – powiedział Ben Hlima. Sponsorem polskiej lekkiej atletyki jest Grupa ORLEN.
fot. Tomasz Kasjaniuk
Mocne tempo od startu rywalizacji w chodzie na 10 000 metrów nadała Olga Chojecka. W pierwszej części dystansu szła na wynik, który pozwalał jej realnie myśleć o kwalifikacji olimpijskiej. Niestety później, po otrzymaniu ostrzeżeń od sędziów, zwolniła i ostatecznie finiszowała z wynikiem 44:05.09. Drugie miejsce z rekordem życiowym 46:22.97 zajęła Agnieszka Ellward, a brązowy medal wywalczyła Magdalena Żelazna (47:53.12).
fot. Tomasz Kasjaniuk
Mistrzynią Polski w biegu na 5000 metrów została w Bydgoszczy Weronika Lizakowska. Debiutująca na tym dystansie zawodniczka z Kościerzyny ustanowiła wartościowy rekord życiowy 15:38.15 wskakując tym samym na trzynaste miejsce w polskich tabelach historycznych. Druga byłą Eliza Megger (15:45.47), a trzecia mająca udaną pierwszą część sezonu Olimpia Breza (15:53.07).
fot. Tomasz Kasjaniuk
Rywalizację mężczyzn na 5000 metrów wygrał świetnie dysponowany w Bydgoszczy 20-letni Kamil Herzyk. Biegacz z Bielska-Białej w piątek zdobył brąz na 1500 metrów, a w sobotni poranek triumfował na dłuższym dystansie poprawiając czasem 14:02.09 rekord życiowy. Na drugim miejscu przybiegł na metę długo prowadzący stawkę Nikodem Dworczak. Srebrny medalista uzyskał czas 14:02.76. Brąz zdobył Aleksander Wiącek – 14:03.90.
fot. Tomasz Kasjaniuk