UKW nowym akademickim mistrzem Polski w wioślarstwie
fot. Piotr Skraba
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy został nowym akademickim mistrzem Polski w wioślarstwie. W pierwszym dniu poluzowania „koronawirusowych” obostrzeń (15 maja) w Bydgoszczy rywalizowało i spędzało wspólnie czas ponad stu pięćdziesięciu sportowców.
Inne z kategorii
Gospodarze zawodów triumfowali na sam koniec rywalizacji, zwyciężając w wyścigu ósemek kobiet, wcześniej zdobyli dwa srebrne i brązowy medal. Drugie miejsce zajął Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu a trzecie Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
– To wszystko było chyba tak zapisane, czekaliśmy na te mistrzostwa od miesięcy, a trafiliśmy na pierwszy dzień poluzowania obostrzeń – cieszy się Bernard Mendlik, wiceprezes Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, organizator imprezy. – Udało nam się idealnie wstrzelić w bezdeszczową pogodę. Myślę, że dla wszystkich zawodników, trenerów, naszych gości i wolontariuszy nareszcie nadszedł ten czas, gdy możemy oddychać pełną piersią i próbować zająć się rywalizacją. W naszych mistrzostwach wystartowali reprezentanci w sumie siedemnastu uczelni, ponad stu pięćdziesięciu sportowców. To doskonały wynik, biorąc pod uwagę pandemię. Widać było, że dla wszystkich startujących to było wspaniałe uczucie, sport akademicki to zupełnie inna dziedzina niż sport zawodowy. Była okazja do rywalizacji ale i wspólnej zabawy, co dla studentów jest także bardzo ważne.
Wszyscy uczestnicy szczególnie zwracali uwagę na fakt, iż nie było już konieczności korzystania z maseczek. – Byłyśmy już przyzwyczajeni, że przed startem wchodzimy do łódki, szybko ściągamy maseczkę, chowamy ją gdzieś w środku i płyniemy, start i potem znowu zakładamy maseczkę. Strasznie nas to ograniczało, bo po starcie jesteśmy zmęczeni, nie możemy złapać tchu, dlatego teraz było zdecydowanie lepiej, choć miałam takie wrażenie, że czegoś brakuje, czegoś zapomniałam. Fajnie, że w końcu możemy nabrać powietrza pełną piersią – mówi Barbara Jęchorek, triumfatorka jedynek i dodaje: – Bardzo chciałam wygrać, choć było to dla mnie dotąd nieosiągalne. Ścigałam się ze starszą koleżanką z kadry narodowej, zawsze byłam tą gorszą. Tym razem, po nieudanym starcie dogoniłam dziewczyny i cudem udało się wjechać na pierwsze miejsce. Jest super!
Po zakończeniu mistrzostwa możliwy był wspólny grill i krótka integracja. – Trochę inaczej się to wszystko przeżywa, gdy nie czuć aż tak bardzo presji pandemii, można było chociażby przytulić się na podium, a ja cenię sobie bliskość i wspólne cieszenie się z regat. Patrząc na sam bieg, pierwsze 500 metrów zaczęliśmy bardzo mocno, każdy dał tyle, ile miał. W dalszej części udało mi się wyjść na prowadzenie i zwyciężyć, z czego jestem bardzo zadowolony. Dzięki poluzowaniu obostrzeń było nas dzisiaj więcej, a gdy rywalizacja jest większa, tym przyjemniej się wygrywa – podsumował Krzysztof Kasparek, akademicki mistrz Polski jedynek.
Akademickie Mistrzostwa Polski w wioślarstwie współfinansowane były ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Głównym sponsorem cyklu Akademickich Mistrzostw Polski jest Grupa LOTOS.
Akademickie Mistrzostwa Polski w wioślarstwie
Klasyfikacja generalna
1. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
2. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
3. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Wyniki konkurencji:
Kobiety
Jedynka
1. Barbara Jęchorek (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)
2. Izabela Gałek (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)
3. Zuzanna Jasińska (Politechnika Wrocławska)
Dwójka podwójna
1. Katarzyna Duda, Zuzanna Jasińska (Politechnika Wrocławska)
2. Izabela Gałek, Małgorzata Strybel (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)
3. Agata Zielepuha, Katarzyna Malinowska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Ósemka
1. Monika Błaszczyk, Oliwia Kania, Izabela Gałek, Klaudia Pankratiew, Eliza Skronia, Zuzanna Szczerba, Wiktoria Łukasiewicz, Małgorzata Strybel, Julia Nowak (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)
2. Miszela Kałachurska, Aleksandra Koman, Krzysztofa Kwiek, Urszula Przewoźna, Adrianna Różańska, Karolina Seidler, Julia Siemińska, Anna Ślusarczyk, Barbara Ufnalska (Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie)
3. Cecylia Borek, Maria Wolna, Maria Goli, Kamila Jasińska, Klaudia Sachmerda, Joanna Sorysz, Małgorzata Trojanowska, Weronika Żmuda, Maja Wiśniewska (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
Mężczyźni
Jedynka
1. Krzysztof Kasparek (Uniwersytet Jagielloński)
2. Bartłomiej Zalega (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)
3. Mateusz Pawlak (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Dwójka podwójna wagi lekkiej
1. Dariusz Paczkowski, Dawid Wachowicz (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy)
2. Aleksander Florczak, Jakub Byczek (Akademia Morska w Szczecinie)
3. Adam Siewaszewicz, Artur Zalewski (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)
Ósemka
1. Michał Gulan, Bartłomiej Gzowski, Maciej Kaperski, Stanisław Krasulski, Kacper Muliński, Ignacy Najek, Łukasz Stępka, Piotr Wulczyński, Małgorzata Kurcjusz (Politechnika Warszawska)
2. Grzegorz Dajczer, Grzegorz Grabowski, Piotr Grzesik, Marek Kobosko, Wacław Rosiński, Hubert Soroka, Tomasz Calik, Antoni Radomiński-Lasek, Weronika Żmuda (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
3. Jerzy Bajko, Filip Bałazy, Leonard Dziwisch, Oliwer Huzarski, Łukasz Krasiński, Piotr Lisowski, Bartosz Oderwitkowski, Jeremi Żamojcin, Karolina Seidler (Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie)
mat. Akademicki Związek Sportowy