Sport 24 lip 19:18 | Redaktor
Znani sportowcy, którzy urodzili się w Bydgoszczy

fot. ilustracyjna

W Bydgoszczy przyszło na świat kilka osób, które mogą pochwalić się sukcesami sportowymi. W tym tekście chcemy przedstawić czwórkę z nich: dwóch piłkarzy, żużlowca i siatkarza. W jakich klubach rozpoczynali swoje kariery? Jakie są ich największe osiągnięcia? Czym zajmują się obecnie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz poniżej. Miłej lektury!

Zbigniew Boniek

Na samym początku przedstawiamy najsłynniejszego sportowca urodzonego w Bydgoszczy, czyli Zbigniewa Bońka. Przyszedł na świat 3 marca 1956 roku. Przez całe dzieciństwo związany był z tym miastem, tutaj też stawiał swoje pierwsze piłkarskie kroki.

Gdy miał 12 lat rozpoczął treningi w Zawiszy, w którym grał do 1975 roku. W międzyczasie uczył się w bydgoskim VI Liceum Ogólnokształcącym nr. 6 im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Tam poznał swoją przyszłą żonę Wiesławę.

Jego piłkarska kariera nabrała rozpędu po przenosinach do Widzewa Łódź. Początkowo był rezerwowym, jednak później stał się jedną z największych gwiazd tego klubu. Na swoim koncie ma m.in.: dwa tytuły mistrza Polski, wywalczone w sezonach 1980/1981 i 1981/1982.

W międzyczasie “Zibi” zdążył zadebiutować w reprezentacji Polski. Łącznie w “biało-czerwonych” barwach wystąpił 80 razy i zdobył 24 bramki. W 1982 roku wraz z kolegami z drużyny narodowej zdobył srebrny medal na MŚ w Hiszpanii.

Dobre występy w Widzewie zaowocowały transferem do Juventusu Turyn. Z klubem tym sięgał po: mistrzostwo Włoch, Puchar Włoch, Puchar Zdobywców Pucharów, Superpuchar Europy, Puchar Europy i Puchar Interkontynentalny. W 1985 roku został zawodnikiem AS Romy, gdzie po trzech rozegranych sezonach zakończył karierę.

Stefan Majewski

Drugim sportowcem urodzonym w Bydgoszczy, którego chcemy przedstawić, jest Stefan Majewski. Na świecie pojawił się miesiąc przed Bońkiem - dokładnie 31 stycznia. W przeciwieństwie do “Zibiego” pierwsze piłkarskie kroki stawiał nie w Zawiszy, a Gwieździe.

W 1973 roku został zawodnikiem Chemika, z którego po czterech latach przeniósł się do najbardziej znanego bydgoskiego klubu. Gdy miał 23 lata zgłosiła się po niego Legia Warszawa, w której grał do 1984 roku.

W momencie transferu do “Wojskowych” miał już na swoim koncie debiut w reprezentacji Polski. Łącznie w kadrze narodowej rozegrał 40 spotkań i strzelił 4 bramki. Po zakończeniu piłkarskiej kariery poświęcił się pracy trenerskiej.

Obecnie Stefan Majewski jest wiceprezesem i dyrektorem sportowym Cracovii. Jego głównym zadaniem jest sprowadzanie nowych zawodników. Osoby posiadające Superbet kod promocyjny, mogą na żywo śledzić wyniki tego zespołu i sprawdzać, jak radzą sobie sprowadzeni przez niego piłkarze.

Tomasz Gollob

Tomasz Gollob urodził się 11 kwietnia 1971 roku. Początkowo, podobnie jak Boniek czy Majewski, trenował piłkę nożną. Z czasem jednak w jego życiu na pierwsze miejsce zaczęły wysuwać się sporty motocyklowe.

Karierę jako żużlowiec rozpoczął w 1988 roku, jako zawodnik Polonii Bydgoszcz. Z klubem tym związany był przez ponad 15 lat. Reprezentował też barwy: Wybrzeża Gdańsk, Unii Tarnów, Stali Gorzów Wielkopolski, Unibaxu Toruń i GKM-u Grudziądz.

W 2010 roku został indywidualnym mistrzem świata. Zanim do tego doszło, raz był wicemistrzem, a cztery razy sięgał po brązowy medal. W swojej kolekcji ma też sześć złotych medali zdobytych podczas drużynowych MŚ.

Michał Winiarski

Najmłodszym z całego zestawienia jest, urodzony 28 września 1983 roku, Michał Winiarski. Przygodę z siatkówką rozpoczął w Chemiku Bydgoszcz. Jego kariera nabrała rozpędu w 2002 roku, kiedy został zawodnikiem AZS-u Częstochowa.

Jego pierwszym sukcesem było wicemistrzostwo Polski. W kolejnych latach dołożył do tego trzy tytuły mistrzowskie. Reprezentował wtedy barwy Skry Bełchatów. Jako siatkarz Trentino Volley wygrał Ligę Mistrzów.

Winiarski był też ważnym ogniwem reprezentacji Polski, z którą w 2014 roku sięgnął po złoty medal na MŚ. W koszulce z orzełkiem na piersi wystąpił łącznie w 240 spotkaniach. Obecnie jest trenerem Warty Zawiercie oraz prowadzi drużynę narodową Niemiec.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor