STRAŻ MIEJSKA 986 1 lut 15:14 | mk
Mandaty na 11 tysięcy złotych za spalanie śmieci [PODSUMOWANIE STYCZNIA]

fot. Straż Miejska w Bydgoszczy/zrzut ekranu

Ponad 80 mandatów podczas 366 kontroli palenisk wystawili w styczniu bydgoscy strażnicy miejscy. Najczęściej powodem było spalanie odpadów, rzadszym - używanie zbyt wilgotnego drewna.

Straż Miejska kontroluje paleniska w oparciu o zgłoszenia mieszkańców lub z własnej inicjatywy. Jedna z takich kontroli miała miejsce w ubiegły piątek (29 stycznia), na osiedlu Fordon.  

Podczas interwencji funkcjonariuszki ustaliły, że właściciel nieruchomości wykorzystywał do ogrzewania drewno o wilgotności przekraczającej dopuszczalne 20 procent. Odczyty higrometru wskazały, że wilgotność niektórych kawałków drewna wynosiła aż 60 procent. Ponadto do spalania przeznaczone były różne rodzaje odpadów, takie jak: pocięte stare meble, płyty osb, sklejki, styropian, folie, drukowane kartony i … trociny polane zużytym olejem silnikowym

- czytamy na stronie bydgoskiej straży.

Właściciel nie przyznał się do spalania odpadów, pobrano więc próbkę do ekspertyzy. Jeśli potwierdzi ona, że spalane były śmieci, Straż skieruje wniosek o ukaranie do sądu, ten zaś, poza grzywną, może nakażać także zwrot kosztów badań laboratoryjnych (ponad 500 złotych). 

W styczniu przeprowadzono łącznie 366 kontroli. - W wyniku tych działań strażnicy Ekopatrolu  nałożyli 63 mandaty na łączną kwotę 11 400 zł za wykroczenia polegające na spalaniu odpadów oraz 18 mandatów na kwotę 2 000 zł za naruszenie przepisów tzw. uchwały antysmogowej, głównie za przekroczenie wilgotności drewna - przekazuje Straż Miejska. 

mk Autor