STRAŻ POŻARNA 998 4 maj 12:28 | Redaktor
Idą w ogień, by ratować innych. Międzynarodowy Dzień Strażaka [WIDEO]

kadr z filmu/Bydgoszcz998

Poświęcony strażakom, w hołdzie za ich trud i narażanie życia, w podziękowaniu za pomoc i ratunek, oraz dla uczczenia pamięci zmarłych podczas służby. 4 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka.  

Dzień ten świętowany jest od 1998 r., z inicjatywy Sama J.J. Edmondsona, strażaka pochodzącego z Australii. W ten sposób chciał upamiętnić pięciu tragicznie zmarłych kolegów z pracy, którzy walczyli, aby uratować czyjeś życie i mienie.

4 maja na obchody nie został wybrany przypadkowo. Tego dnia w Kościele katolickim przypada wspomnienie św. Floriana* – żołnierza, któremu przypisuje się dowodzenie oddziałem gaśniczym, męczennika, patrona strażaków. 

Z okazji strażackiego święta zaprzyjaźniona redakcja serwisu i profilu na Facebooku Bydgoszcz998 publikuje film. – Powstał z myślą o Was. Pokazuje on w niewielkim stopniu specyfikę i charakter Waszej pracy. Często niezależnie od niebezpieczeństw, trudności i walki z własnymi słabościami, ratujecie mienie i życie innych – piszą redaktorzy.

Redakcja „Tygodnika Bydgoskiego” przyłącza się do życzeń. Tym, którzy pełnią służbę, narażając swoje życie i zdrowie, życzymy sił i bezpieczeństwa – by wszelkie akcje były zakończone pomyślnie. Dziękujemy za wytrwałość, bezinteresowność i poświęcenie.

 

*Święty Florian był żołnierzem, męczennikiem za wiarę. W młodym wieku mianowano go dowódcą wojsk rzymskich. Za rządów Dioklecjana, prześladowcy chrześcijan, został aresztowany razem z 40 innymi żołnierzami. Mimo tortur nie wyparł się wiary chrześcijańskiej ani nie złożył hołdu innym bogom. Już od VIII wieku uważano go za patrona chroniącego od ognia, powodzi i wojny. 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor