STRAŻ POŻARNA 998 4 lis 2019 | Redaktor
Spłonął opuszczony Pałac w Słupowie [GALERIA ZDJĘĆ]

Pałac w Słupowie/fot. Bydgoszcz998

W niedzielę wieczorem, około 19.30, w miejscowości Słupowo (gm. Sicienko), doszło do dużego pożaru. W ogniu stanął zabytkowy pałac, wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku

W niedzielę (3 listopada), około 19:30, w miejscowości Słupowo (gm. Sicienko), doszło do dużego pożaru. W ogniu stanął zabytkowy pałac, wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku. Budynek od wielu lat był opuszczony. Kiedy strażacy odebrali zgłoszenie, na miejsce wysłanych zostało10 zastępów straży pożarnej, zarówno państwowej, jak i ochotniczej.
 
Już w trakcie dojazdu zastępów, nad miejscem pożaru widoczna była łuna i słup dymu.
Niestety lata zaniedbań w utrzymaniu terenów wokół budynku sprawiły, że dziko rosnąca roślinność skutecznie utrudniała dotarcie jednostek pod budynek.

Strażacy musieli torować sobie drogę, wycinając zwisające nisko konary oraz powalone drzewa. W chwili rozpoczęcia akcji, cała górna kondygnacja stała już w ogniu. Z uwagi na zagrożenie zawaleniem, strażacy musieli prowadzić akcję gaśniczą z zewnątrz.
 
Z pobliskiego jeziora pobierano wodę do gaszenia pożaru. Po blisko czterech godzinach nierównej walki z żywiołem, strażakom udało się na tyle opanować płomienie, że nie rozprzestrzeniły się one dalej poza obiekt. Sama akcja gaśnicza trwała ponad 12 godzin. W poniedziałek po południu, strażacy zostali wezwani do Słupowa raz jeszcze, w celu dokładnego przelania pogorzeliska wodą, po to, aby dogasić tlące się elementy konstrukcyjne budynku.
 
W akcji wzięły udział JRG 4 i JRG 3 Bydgoszcz, Ochotnicza Straż Pożarna w Kruszynie, OSP Sicienko, OSP Wojnowo, OSP Teresin, OSP Łukowiec, OSP Drzewianowo.
 
źródło i fot. Bydgoszcz998
 
Galeria zdjęć poniżej.
 
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor