STRAŻ POŻARNA 998 20 lip 12:58 | mk
Strażacy ratowali mężczyznę na plaży w Pieckach

fot. ilustracyjna, Wikipedia, Pit1233

Druhowie z OSP Nowa Wieś Wielka w niedzielę (19 lipca) prowadzili resuscytację mężczyzny wyciągniętego z Jeziora Jezuickiego. Są oburzeni zachowaniem niektórych plażowiczów.

O zdarzeniu poinfomowali na swoim fanpage’u na Facebooku. Podczas wypoczynku druhowie dostrzegli, że z wody wynoszony jest nieprzytomny mężczyzna. – Okazało się, że utracił funkcję życiowe. Nasi druhowie przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej – piszą redaktorzy OSP. W akcję zaangażowali się także obecni na miejscu pielęgniarka i ratownik medyczny. – Po około 30 minutach walki o życie młodego mężczyzny, po defibrylacji, udało się przywrócić funkcję życiowe – informują strażacy. Mężczyna trafił pod opiekę zespołu ratownictwa medycznego, został przetransportowany do szpitala.

Druhowie tłumaczą, że przyczyną zatrzymania krążenia mógł być szok termiczny, wywołany nagłym wskoczeniem do wody. – Pamiętajmy – stopniowo schładzajmy ciało – apelują.

Komentują także niestosowne zachowanie gapiów. – Podczas akcji ratunkowej rodzice podchodzili z dziećmi i przyglądali się walce o życie. Jakby tego było mało, to znalazły się osoby, które zamiast pomóc, robiły zdjęcia/nagrywały całą akcję… – piszą. – Momentami brakuje słów na zachowanie osób podczas takich sytuacji. Pomyślmy o rodzinie, która w tym czasie przeżywa dramat – dodają.

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w niedzielę w Polsce utonęło siedem osób. RCB przypomina, by nie wchodzić do wody po alkoholu czy środkach odurzających, pływać tylko w wyznaczonych do tego miejscach, nie oddalać się na materacu od brzegu. Jeśli jesteśmy bezpośrednio po posiłku, poczekajmy z kąpielą, a wsiadając do kajaka – zaopatrzmy się w kapok. Nie skaczmy do wody w miejsach, których nie znamy.

mk Autor