Styl życia 13 lis 2020 | kp
„Dziecięce Graffiti” świętowało 11 listopada. Patriotyczne zajęcia nadawane wprost z Muzeum Okręgowego

fot. Anna Kopeć

Partner „Dziecięcego Graffiti” – Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy – zaprosiło członków organizacji na wirtualne spotkanie muzyczno-patriotyczne. Na warsztatach poprowadzonych przez Annę Kornelię Jędrzejewską m.in. wykonywano ozdoby i śpiewano okolicznościowe pieśni.

– Dzięki Muzeum Okręgowemu w Bydgoszczy mogliśmy kolejny raz godnie uczcić Święto Niepodległości, choć w nieco innej formie, bo online – zaznacza „Dziecięce Graffiti”, organizacja skupiająca dzieci z Zespołem Downa i inne osoby z niepełnosprawnościami oraz ich rodziców.

– Ze względu na pandemię i zamknięcie instytucji muzealnych, musieliśmy swoją działalność przenieść do Sieci – przypomina kustosz Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Anna Kornelia Jędrzejewska. 

Spotkanie z myślą o „Dziecięcym Graffiti” zorganizowano 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, na platformie Zoom.

fot. Anna Kopeć

– Zaproponowaliśmy uczestnikom warsztaty plastyczne. W trakcie spotkania wykonywaliśmy patriotyczne ozdoby, mówiliśmy o tradycjach i zwyczajach związanych z dniem św. Marcina oraz śpiewaliśmy pieśni patriotyczne – wymienia kustosz.

Do współpracy zaproszono także Leszka Basińskiego, który umilił spotkanie grą na akordeonie.

fot. Anna Kopeć

W warsztatach udział wzięło około 20 członków „Dziecięcego Graffiti”. – Martwiliśmy się, czy sprostamy wyzwaniu technicznemu związanemu z łączeniem się przez Internet i czy ta formuła będzie atrakcyjna, ale okazało się, że możliwość spotkania na żywo, gdzie mieliśmy interakcje, mogliśmy sobie pokazać nasze ozdoby, było dobrym pomysłem – mówi kustosz.

– Nasi uczestnicy przygotowali się do tego spotkania, niektórzy bardzo elegancko się ubrali i ozdobili swoje domy. Było dużo uśmiechu, wspólnego śpiewu, także atmosfera była taka, jak na naszych zajęciach w Muzeum – opisuje.

fot. Anna Kopeć

Spotkania Muzealne to cykliczna aktywność członków „Dziecięcego Graffiti”. – To jedna z naszych zaprzyjaźnionych grup, spotkania są zawsze radosne. Uczestnicy byli zaangażowani, więc tego ducha i atmosferę poczułam również w czasie naszych środowych warsztatów – mówi kustosz, zaznaczając przy tym, że zmieniona forma zajęć spotkała się z pozytywnym odzewem.

Inne zajęcia w MOB

Muzeum jest w trakcie realizacji projektu „Co można robić w Muzeum”, które zostało dofinansowane z Narodowego Centrum Kultury. W jego trakcie placówka stara się kreować model edukacji partycypacyjnej, czyli zachęcić uczestników spotkań do aktywności w trakcie zajęć.

kp Autor