Mieszkanie z rodzicami czy wynajem?
nadesłane
Ukończenie szkoły, zmiana miejsca zamieszkania czy możliwość podjęcia nowej pracy to tylko wybrane z przyczyn wyprowadzek młodych osób. Decyzja o opuszczeniu domu rodzinnego jest pierwszym krokiem w stronę dorosłego życia i samodzielności, dlatego jej podjęcie poprzedza wiele przemyśleń i kalkulacji. Co się bardziej opłaca – mieszkanie z rodzicami czy wynajem? Sprawdź plusy i minusy wyprowadzki z domu oraz rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać się na własną rękę.
Inne z kategorii
Do BCTW zapraszają na Bydgoski Bazar
Aukcja charytatywna dla bezimiennych zwierząt. Organizatorzy zachęcają do udziału
Kiedy wyprowadzić się od rodziców?
Nie można jednoznacznie określić, jaki wiek jest najlepszy na wyprowadzkę z domu rodzinnego. Wiele młodych osób decyduje się na ten krok po ukończeniu szkoły średniej. Nowe możliwości, studia, znajomości i beztroskie życie bez kontroli rodzicielskiej dodatkowo sprzyjają podjęciu tej decyzji. Z drugiej strony takie osoby muszą zmierzyć się z wyzwaniem, jakie stawia przed nimi samodzielne utrzymanie się. Koszty związane z wynajęciem mieszkania, opłaty eksploatacyjne, wydatki na żywność, transport oraz rozrywkę mogą pokrzyżować plany wkraczających w dorosłość studentów.
Z myślą o ograniczeniu kosztów wielu z nich decyduje się pomieszkać u rodziców przez okres studiów i pracować dorywczo z myślą o zebraniu oszczędności. Takie rozwiązanie w mniejszym stopniu uczy odpowiedzialnego zarządzania budżetem i zaradności, która przydaje się w dorosłym życiu. Niezależnie od zalet wyprowadzki z domu rodzinnego, mieszkanie z rodzicami w młodym wieku nie jest powodem do wstydu, a wyprowadzka powinna bym samodzielną decyzją każdej osoby.
Czy wynajem mieszkania dla studentów się opłaca?
Przy wynajmie mieszkania dla studentów duże znaczenie ma lokalizacja (głównie odległość miejsca zamieszkania od uczelni), wyposażenie umożliwiające komfortową naukę, a także koszty związane z jego eksploatowaniem. Najlepszym wyborem na początek jest kawalerka, która oferuje dużą swobodę i spokój potrzebny przy realizacji różnych studenckich projektów. Kawalerki w Bydgoszczy to najtańszy rodzaj lokali dostępnych na wynajem, dlatego doskonale sprawdzają się przy wyprowadzce z rodzinnego domu i przy studenckim budżecie.
Przy szukaniu korzystnej oferty należy rozważyć wynajem mieszkań bezpośrednio od właściciela, co pozwoli zaoszczędzić na płatności prowizji. Pomocne są również agencje o lokalnym zasięgu, takie jak H4U, gromadzące oferty mieszkań do wynajęcia w Bydgoszczy (https://h4u.pl/), które bez opłaty prowizyjnej pomagają w procesie znalezienia odpowiedniego lokum.
A może wynajem pokoi dla studentów?
Jeśli nie dysponujesz budżetem umożliwiającym wynajęcie kawalerki – nic straconego. Tańszym rozwiązaniem, które pozwala wyprowadzić się od rodziców, jest wynajem pokoju w mieszkaniu współdzielonym z innymi lokatorami. Ta opcja jest jedną z częściej wybieranych przez młode osoby nie tylko ze względu na mały koszt, ale również możliwość integracji z innymi studentami.
Ogłoszenia z pokojami na wynajem można odszukać na lokalnych serwisach ogłoszeniowych, choć przy korzystaniu z usług biura nieruchomości, zyskuje się większą pewność przejrzystych warunków umowy. Dobrym rozwiązaniem jest także wynajem mieszkania dla młodych osób, które się znają. Grupie przyjaciół łatwiej jest się wspólnie utrzymać i wspierać w codziennych obowiązkach.
artykuł reklamowy