Styl życia Wczoraj 19:29 | Reklama
Najlepsze trasy wspinaczkowe dla początkujących alpinistów. Wybór ekspertów  [Artykuł sponsorowany]

materiał ilustracyjny

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze wspinaniem, powinieneś zapisać się na kursy, aby poznać odpowiednie techniki wspinaczkowe i sposób komunikowania się z innymi. Po takim przygotowaniu będziesz mógł wyruszyć na trasę. Która będzie odpowiednia?

Stopniowo zwiększaj stopień trudności

Planując wspinaczkę, powinieneś pamiętać, aby mierzyć siły na zamiary. Lepiej zaczynać od prostszych tras i z biegiem czasu zwiększać stopień ich trudności, niż zacząć od czegoś trudnego, co mogłoby się zakończyć zniechęceniem, albo co gorsze, jakimś poważnym urazem.

W naszym kraju dobrą propozycją dla początkujących są tereny Jury Krakowsko – Częstochowskiej, a w szczególności Dolina Kobylańska i Będkowska. Proponowane są tam trasy bardziej znane i oblegane, jak i takie, które są mniej uczęszczane. Co więcej, propozycje te mają różne poziomy trudności, a to oznacza, że będąc w jednym miejscu, spokojnie możesz zacząć od tych najprostszych tras i skończyć na trudniejszych.

Może wybierzesz Tatry?

Znasz już skałki wspinaczkowe oferowane w Jurze Południowej i poszukujesz kolejnych miejsc, w których mógłbyś się sprawdzić? Wiele tras wspinaczkowych znajdziesz w Tatrach, zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie, a to oznacza, że będziesz mógł je dopasować do swoich umiejętności. Tutaj jednak musisz się liczyć z długimi podejściami pod ściany, gdzie niejednokrotnie przydadzą się rękawice alpinistyczne.

Zastanawiasz się, gdzie warto wybrać się w Tatry? Dobrą propozycją o niewielkim stopniu trudności jest Grań Kościelców, która zaczyna się na Mylnej Przełęczy i pnie się aż na wierzchołek Zadniego Kościelca. Propozycją mniej uczęszczaną i znajdującą się z dala od tłumów jest również Droga Uznańskiego na Zadnim Mnichu.

Trzecią trasą wspinaczkową, którą warto wziąć pod uwagę w tym paśmie górskim, jest Staflova na Wołowej Turni. Co prawda musisz się tutaj liczyć z dość długim podejściem pod ścianę, jednak dla wysokogórskiej scenerii, którą będziesz mógł podziwiać z tego miejsca, warto podjąć wysiłek.

Stopniowo zwiększaj poziom trudności

Wspinaczkę górską warto zaczynać od specjalnych kursów z instruktorem, w czasie których nauczysz się, m.in. jak używać sprzętu, podstaw techniki, zjazdów na linie, jak i prowadzenia na jednowyciągowych i wielowyciągowych drogach obitych. Kiedy ukończysz kurs i będziesz się czuł gotowy, możesz zacząć wspinać się samodzielnie, na trasach, które przeznaczone są dla początkujących. 

Z upływem czasu i zdobywanym doświadczeniem, będziesz mógł zwiększać trudność wybieranych tras, tak aby dopasować je do swoich możliwości. Co więcej, chociaż w Tatrach będziesz musiał się liczyć z długimi podejściami pod ścianki, to jednocześnie może się okazać, że będzie to świetny trening przed wspinaczką wysokogórską czy alpinistyczną. 

Wybierając się na taką wyprawę, powinieneś również zadbać o odpowiedni sprzęt, jak i odzież, która nie będzie krępowała ruchów, będzie pozwalała ciału oddychać, a jednocześnie też będzie chroniła Twoje ciało przed otarciami.

Artykuł sponsorowany

Reklama Autor

-->