Styl życia 4 gru 2020 | Redaktor
O czym pamiętać przy sprzedaży samochodu? [MATERIAŁ PARTNERA]

nadesłane

Sprzedaż samochodu – duże wydarzenie w życiu każdego kierowcy. W końcu spędziłeś w aucie wiele godzin, na pewno masz jakieś wspomnienia i łączy Cię z pojazdem pewnego rodzaju sentyment. Decyzja została jednak podjęta i czas na sprzedaż. O czym musisz pamiętać? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.

Jeśli oddajesz swój samochód

Darowizna to bardzo popularna forma zbywania rzeczy w gronie rodzinnym. Wszystko przez ulgi podatkowe, które przysługują w tego typu sytuacjach. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak przebiega darowizna auta, więcej na https://najtaniejuagenta.pl/. Na tej stronie znajdziesz wszystkie informacje o aktualnych przepisach oraz warunkach, jakie trzeba spełnić, by móc dokonać darowizny na rzecz członka rodziny.

Sprzedaż auta – o czym pamiętać

Poniżej znajdziesz wszystkie rzeczy, o których powinieneś pamiętać, jeśli sprzedajesz samochód.

Umowa – bardzo ważny dokument, który gwarantuje legalność całej transakcji. W umowie koniecznie powinny znaleźć się precyzyjnie określone informacje takie jak:

  • data i miejsce zawarcia umowy;
  • dane sprzedawcy oraz kupującego (imię, nazwisko, adres zamieszkania, adres zameldowania, dane z dowodu osobistego. Pamiętaj, że jeśli auto ma współwłaściciela, to jego dane również powinny się znaleźć w dokumencie;
  • informacje o sprzedawanym pojeździe – marka model, rok produkcji, przebieg, numer VIN oraz kolor pojazdu;
  • dokładna cena;
  • data przekazania pojazdu kupującemu;
  • oświadczenie, że sprzedający jest faktycznym właścicielem pojazdu;
  • oświadczenie kupującego o zapoznaniu się ze stanem technicznym pojazdu;
  • informacje o metodzie płatności;
  • lista dokumentów, które są przekazywane kupującemu.

Wizyta w Wydziale Komunikacji

Jeśli już udało Ci się sprzedać auto, to czas na wizytę w Wydziale Komunikacji w celu wyrejestrowania pojazdu. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przypadku, gdy nowy właściciel będzie mieć wypadek, a pojazd dalej prawnie będzie zarejestrowany na Ciebie, to Ty poniesiesz konsekwencje zdarzenia. Oficjalnie na wyrejestrowanie masz 30 dni, ale najlepiej będzie, jeśli zrobisz to od razu po przekazaniu pojazdu. Staraj się być ostrożnym podczas wizyt w urzędach i dbaj o swoje zdrowie. Sprawdź, jak w kraju przebiega epidemia koronawirusa.

Uporządkuj kwestię ubezpieczenia

Możliwości są dwie. Pierwsza to przekazanie Twojej trwającej polisy ubezpieczeniowej nowemu właścicielowi. Z takiego OC można korzystać tylko do naturalnego wygaśnięcia umowy. Gdy to się stanie, kupujący będzie musiał zawrzeć nową umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym. Jeśli przekazujesz OC, to zadzwoń do towarzystwa i dowiedz się, czy można wykonać rekalkulacje oraz zwrot środków za pozostały okres ubezpieczenia.

Druga możliwość to zrezygnowanie z polisy, co w rezultacie sprawia, że kupujący musi od razu zainteresować się OC na swoje nazwisko. W każdej z opisanych wyżej możliwości powinieneś powiadomić ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu. Jeśli sprzedałeś samochód i chciałabyś objąć ubezpieczeniem OC nowy pojazd firmowy, przeczytaj ten poradnik: https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-auta-firmowego/ i dowiedz się więcej na ten temat.

materiał partnera

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor