Styl życia Dzisiaj 11:58 | Redaktor
Polacy chorują częściej i dłużej. ZUS podsumował dane za 2024 rok

fot. nadesłane

W 2024 roku Polacy przebywali na zwolnieniach lekarskich częściej i dłużej niż rok wcześniej – wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy, co przełożyło się na 290 mln dni absencji. To wzrost odpowiednio o 400 tys. zaświadczeń i 2,8 mln dni w porównaniu do 2023 roku.

Przynajmniej raz w ciągu ubiegłego roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to osoby ubezpieczone w ZUS. Jak podkreśla Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim, absencja chorobowa jest zjawiskiem dynamicznym i wyraźnie rośnie w okresach jesienno-zimowych. Najwięcej zwolnień wystawiono w styczniu i październiku.

Zwolnienia obejmowały nie tylko choroby własne, ale także opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny. W 2024 roku z tytułu opieki nad dzieckiem wystawiono 2,9 mln zaświadczeń (11,2 mln dni absencji), a w przypadku opieki nad dorosłym członkiem rodziny – pół miliona zwolnień na 2,5 mln dni.

W województwie kujawsko-pomorskim lekarze wystawili ponad 1 mln elektronicznych zwolnień lekarskich dla osób ubezpieczonych w ZUS, co przełożyło się na 12,6 mln dni niezdolności do pracy – o 165 tys. dni więcej niż rok wcześniej.

Średnio ubezpieczeni w ZUS chorowali w 2024 roku przez 34 dni, a pojedyncze zaświadczenie lekarskie trwało średnio 11 dni. Coraz częściej lekarze wystawiali krótkie zwolnienia – aż 9,5 mln zaświadczeń dotyczyło chorób własnych trwających do pięciu dni, w tym 1,7 mln jednodniowych.

Najczęstsze przyczyny niezdolności do pracy

Najwięcej dni absencji powodowały:

  • choroby układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej (41,8 mln dni),

  • choroby układu oddechowego (33 mln dni),

  • urazy, zatrucia i skutki działania czynników zewnętrznych (32,5 mln dni),

  • ciąża, poród i połóg (31,8 mln dni),

  • zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (30,3 mln dni).

Choć jednostki chorobowe związane z COVID-19 wciąż były obecne, odpowiadały już tylko za 1,7 mln dni absencji.

Wzrost zwolnień z powodu problemów psychicznych i krztuśca

Z danych ZUS wynika, że rośnie liczba zwolnień lekarskich wystawianych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. W 2024 roku wystawiono ponad 1,6 mln takich zaświadczeń, co stanowiło 7 proc. wszystkich zwolnień. Częściej zwolnienia z tego powodu otrzymywały kobiety (61,8 proc.). W kujawsko-pomorskim wystawiono niemal 99 tys. takich zwolnień, generując prawie 2 mln dni nieobecności w pracy.

Znaczący wzrost odnotowano także w liczbie zwolnień związanych z krztuścem – aż trzydziestokrotny wzrost w stosunku do 2023 roku. Liczba dni absencji z tego powodu wzrosła z 1,2 tys. do 43,1 tys.

Koszty rosną

Wzrost liczby zwolnień lekarskich przełożył się na wyższe wydatki. W 2024 roku koszty absencji chorobowej przekroczyły 31 mld zł. Fundusz Ubezpieczeń Społecznych pokrył 59 proc. tej kwoty, a resztę – pracodawcy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor
-->