Teatr Polski 14 maj 2020 | Redaktor
Dyrektor Teatru Polskiego rezygnuje. Miasto będzie szukać następcy

Obecny dyrektor TPB, Łukasz Gajdzis/fot. Anna Kopeć

Łukasz Gajdzis, po trzech sezonach artystycznych w roli dyrektora, podjął decyzję o nieprzedłużaniu współpracy z Teatrem Polskim w Bydgoszczy. W oświadczeniu informuje, że z dniem 31 sierpnia 2020 r. rezygnuje z dalszego pełnienia funkcji.

„TPB na zawsze pozostanie istotnym punktem w mej artystycznej karierze i życzę Mu, by, po nadchodzącej metamorfozie, stał się topowym miejscem wymiany myśli, estetyk i domem artystów i artystek z całego świata” – napisał między innymi.
 
Gajdzis jeszcze przed objęciem funkcji dyrektora był dobrze znany bydgoskiej publiczności – reżyserował „Pchłę Szachrajkę” i „Klub kawalerów”, sztuki wystawiane na deskach Teatru Polskiego. Przez dwa lata był zastępcą dyrektora Teatru Fredry w Gnieźnie.
 
Kierownictwo TPB objął w 2017 roku, na trzy sezony artystyczne (kadencja upływa 31 sierpnia 2020 roku). Zapowiadał wówczas, że będzie stawiał na repertuarową różnorodność. Pod jego kierownictwem TPB przygotowało 17 premier, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, m.in. „Beksińskich”, „Komedię omyłek” , „Balladynę”,  „Kopciuszka”, „Koniec miłości”, „Inną duszę”.
 
Władze miasta muszą rozpocząć procedurę wyłonienia nowego szefa bydgoskiej sceny. Pierwszym krokiem będzie podanie do publicznej wiadomości informacji o zamiarze ogłoszenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora TPB. 
 
Po ogłoszeniu konkursu zostanie powołana Komisja składającej się z przedstawicieli: organizatora (trzy osoby), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (dwie osoby); organizacji związkowych działających w TPB (dwie osoby) oraz stowarzyszeń  tematycznie związanych z działalnością Teatru (dwie osoby). Komisja Konkursowa oceni kandydatów i dokona rekomendacji na stanowisko dyretora teatru. Ostateczna decyzja należeć będzie do prezydenta miasta. 
 
Poniżej zamieszczamy treść oświadczenia Łukasza Gajdzisa:
 
Szanowni Państwo,

podjąłem decyzję, iż 31 sierpnia zakończę moją współpracę z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, którym kierowałem przez ostatnie 3 sezony. 

Ten czas to 17 wspaniałych premier, które wspólnie oklaskiwaliśmy, ciekawe edycje Festiwalu Prapremier, polskie, międzynarodowe festiwale i projekty, nagrody, a także ogromna liczba działań edukacyjnych i okołoteatralnych. 

Dziękuję Widzom i Widzkom za znakomity odbiór naszych spektakli, wspólne wzruszenia, pełne sale i piękne chwile. Miastu Bydgoszcz, Województwu Kujawsko - Pomorskiemu, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Unii Europejskiej oraz sponsorom prywatnym za wsparcie finansowe i dobrą współpracę. Dziękuję zespołowi Teatru Polskiego, zaproszonym twórcom, twórczyniom i wszystkim, którzy włożyli swój wysiłek, za talent, odwagę i wytężoną pracę w osiąganiu artystycznych wyżyn. 

Teatr Polski w Bydgoszczy na zawsze pozostanie istotnym punktem w mej artystycznej karierze i życzę Mu by, po nadchodzącej metamorfozie, stał się topowym miejscem wymiany myśli, estetyk i domem artystów i artystek z całego świata. 

Pozostańcie zdrowi, 

Dr hab. Łukasz Gajdzis

 

źródła: UMB, TPB

kd, mk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor