USA 27 gru 2021 | kd
Świąteczny prezent dla Polonii. Debata telewizyjna o Polonii amerykańskiej

Zapraszamy na debatę na temat stanu Polonii amerykańskiej jako ósmej największej grupy etnicznej mieszkającej w Stanach Zjednoczonych.

Według ostatnich kilku spisów powszechnych polską diasporę oblicza się na około 10 milionów, z czego ponad 90 % tej populacji to obywatele amerykańscy polskiego pochodzenia, głosujący w amerykańskich wyborach. Jest to grupa, której nie można lekceważyć w amerykańskiej polityce. Stanowi ona prawie 3% amerykańskiej populacji. Jest drugą największą grupą etniczną, po Niemcach, pochodzącą z Europy Środkowej i jest ósmą największą grupą etniczną w Stanach Zjednoczonych.

Amerykanie polskiego pochodzenia są bogatsi niż przeciętny Amerykanin (79 tys. dol. wobec średniej 63 tys., jeśli chodzi o dochód na rodzinę) oraz są lepiej wykształceni (36 proc. wobec 28 proc. ukończyło studia). „Większość (71 proc.) deklaruje przynależność do Kościoła rzymskokatolickiego”. (Polish Americans Today: A Survey of Modern Polonia Leadership, Piast Institute Study, 2013)

W debacie na temat stanu Polonii amerykańskiej wypowiadają się następujący przedstawiciele ważnych mediów polonijnych w USA na początku grudnia 2021 r.:

  • Nick Sadowski — Strateg marketingowy, ekspert ds. komunikacji i zarządzania marką. Były redaktor naczelny „Nowego Dziennika”, Polish Daily News w Nowym Jorku.

  • Darek Barcikowski — Współzałożyciel, partner zarządzający, wydawca Białego Orła, Sekretarz American Polish Advisory Council i członek jej Komitetu Wykonawczego. Wiceprzewodniczący Etnicznej Rady Koordynacyjnej Narodowego Komitetu Partii Demokratycznej, Konsul Honorowy Rzeczpospolitej Polski w Connecticut.

  • Marek Bober — Redaktor naczelny kilku gazet w USA m.in. Polskiej Gazety i Dziennika Chicagowskiego. Obecnie redaktor naczelny Kuriera Chicago i Radia Polonii 2000 oraz nowej internetowej telewizji PNN24TV.

  • Waldemar Biniecki — Współzałożyciel, prezes i redaktor naczelny Kuryera Polskiego w Milwaukee, Wisconsin. Stały publicysta i felietonista Tygodnika Solidarność. Amerykański korespondent mediów w Polsce. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie.

Debata toczyła się na platformie nowej telewizji polonijnej z Chicago pod nazwą PNN24TV i odbyła się dzięki uprzejmości Kancelarii Premiera Rzeczpospolitej Polskiej.

W debacie podsumowano stan obecny Polonii amerykańskiej oraz nakreślono najważniejsze potrzeby na przyszłość. Debata ta zapoczątkowała pierwszy krok w dyskusji o przyszłości Polonii amerykańskiej. Uczestnicy wyrazili konieczność prowadzenia kolejnych rund tej samej debaty z udziałem innych przedstawicieli polskiej diaspory.

Całość debaty można zobaczyć tutaj

Kuryer Polski będzie współorganizatorem kolejnych debat, do których już teraz Państwa zapraszamy.

 

Przedruk za Kuryer Polski

kd Autor