Grześkowiak honorowym obywatelem Torunia
fot. Facebook
W poniedziałek (30 grudnia) odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Torunia, w trakcie której miało miejsce miejsce wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Torunia marszałek Alicji Grześkowiak. Wraz z nią tytuł ten otrzymują Jan Wyrowiński i profesor Stanisław Dembiński.
Inne z kategorii
Podpalili miejską choinkę. Policja szuka sprawców
Są miliony euro od marszałka na kluby młodzieżowe. Można już składać wnioski
Alicja Grześkowiak to polska prawniczka, profesor nauk prawnych, specjalistka w dziedzinie prawa karnego. Była też znana jako polityk. W latach 1997–2001 pełniła funkcję marszałka Senatu RP w III kadencji. Związana była z katolickimi środowiskami intelektualnymi i politycznymi, m.in. z ruchem „Solidarność”. W swojej działalności publicznej i naukowej podejmowała kwestie związane z ochroną życia ludzkiego i godnością człowieka.
Alicja Grześkowiak (z domu Bautro) urodziła się 10 czerwca 1941 roku w Świrzu (województwo lwowskie). Jest polską prawniczką, politykiem, adwokatem oraz nauczycielem akademickim.
Wykształcenie i kariera naukowa
W 1963 roku ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu. W 1969 roku zdała egzamin sędziowski, a w 1971 roku uzyskała stopień doktora nauk prawnych. W 1978 roku obroniła habilitację z zakresu prawa karnego na podstawie rozprawy pt. "Kara śmierci w polskim prawie karnym". W latach 1974–1975 odbyła staż naukowy na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie.
Od 1990 roku była zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (KUL), gdzie kierowała Katedrą Prawa Karnego KUL. Była również profesorem na UMK oraz Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy (obecnie Akademia Kujawsko Pomorska)
Działalność polityczna i publiczna
W 1980 roku przystąpiła do NSZZ "Solidarność", angażując się w ochronę prawną studentów i pracowników represjonowanych za działalność antykomunistyczną. W latach 1989–2001 była senatorem RP przez cztery kadencje, reprezentując województwo toruńskie. W II kadencji (1991–1993) pełniła funkcję wicemarszałka Senatu, a w IV kadencji (1997–2001) była marszałkiem Senatu, stając się pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii Polski.
Była członkiem delegacji polskiego parlamentu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, gdzie od 1992 roku pełniła funkcję wiceprzewodniczącej frakcji chadeckiej. W 1998 roku przystąpiła do Ruchu Społecznego Akcji Wyborczej Solidarność. W 2001 roku zakończyła działalność polityczną.
Działalność społeczna
Alicja Grześkowiak była i nadal pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich obrońców życia od poczęcia do naturalnej śmierci. W czasie swojej pracy jako senator RP Alicja Grześkowiak konsekwentnie dążyła do zwiększenia prawnej ochrony człwieka poczętego. Była jedną z głównych inicjatorek uchwalenia ustawy z 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.
W dyskusjach sejmowych Grześkowiak wielokrotnie podkreślała, że każde życie ma wartość i zasługuje na ochronę. W 1996 roku złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, kwestionując nowelizację ustawy z 1993 roku, która rozszerzała możliwość legalnej aborcji o „trudne warunki życiowe kobiety ciężarnej”. Trybunał przychylił się do jej argumentów i orzekł, że ta zmiana jest niezgodna z Konstytucją RP.
Jako członek delegacji parlamentu polskiego do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Alicja Grześkowiak aktywnie broniła stanowiska pro-life. Sprzeciwiała się rezolucjom promującym prawo do aborcji jako elementu „praw kobiet”.
Była założycielką Fundacji Pomocy Samotnym Matkom w Toruniu. Fundacja ta oferuje wsparcie materialne, psychologiczne i prawne dla kobiet, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, szczególnie tych, które decydują się urodzić dziecko mimo braku wsparcia ze strony ojca dziecka czy rodziny.
Była też inicjatorką Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – organizacji zrzeszającej różne środowiska pro-life w Polsce. Celem federacji jest koordynowanie działań obrońców życia, promowanie edukacji o wartości życia ludzkiego oraz wpływanie na politykę w zakresie ochrony życia.
Regularnie występowała na konferencjach i sympozjach poświęconych ochronie życia. Publikowała również liczne artykuły i książki, w których argumentowała na rzecz ochrony życia ludzkiego od momentu poczęcia. Była też częstym gościem mediów katolickich, gdzie wyjaśniała zasady etyki chrześcijańskiej związane z ochroną życia.
Działalność akademicka
Jako profesor prawa karnego, Alicja Grześkowiak zwracała uwagę na niedopuszczalność kary śmierci, uznając ją za sprzeczną z fundamentalnym prawem do życia. Prawo do życia uważała za wartość nadrzędną w systemie prawnym, promując włączenie tej wartości do polskiego systemu prawnego i edukacji prawniczej.
Za swoją pracę została odznaczona:
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2004)
- Krzyż Wolności i Solidarności (2016)
- Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości (2018)
- Papieski krzyż Pro Ecclesia et Pontifice (1991)
- Litewski Medal Pamiątkowy 13 Stycznia (1995)
- Belgijski Krzyż Wielki Orderu Korony (1999)
- Hiszpański Krzyż Wielki Orderu Zasługi Cywilnej (2001)
- Otrzymała także tytuły doktora honoris causa Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (1995), Universitatea Liberă Internațională din Moldova w Kiszyniowie (1999) oraz Holy Family College w Filadelfii (1999)