Po 25 latach pociągi wracają do Rypina! Nowe przystanki, szybkie składy i bilety za złotówkę

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Już w grudniu 2026 roku mieszkańcy Brodnicy, Rypina i okolic znów wsiądą do pociągów! Po ćwierćwieczu przerwy wracają regularne połączenia pasażerskie, a na pasażerów czekają szybkie składy, nowoczesne perony i bilety w specjalnych, promocyjnych cenach.
Inne z kategorii
Zbieraj pieczątki i wygrywaj nagrody! Wakacyjna akcja w Kujawsko-Pomorskiem ruszyła
Wielki powrót kolei na północ Kujaw i Pomorza
Samorząd województwa ogłosił, że od grudnia 2026 roku na trasie Rypin–Brodnica regularnie kursować będzie co najmniej sześć par pociągów dziennie. To powrót długo wyczekiwany – do Rypina pociągi osobowe wracają po 25 latach przerwy! Przewoźnikiem będzie wyłoniona w przetargu spółka Arriva.
– Z każdym rokiem siatka regionalnych połączeń kolejowych staje się coraz gęstsza. Już w tym roku przywracamy również połączenia z Ciechocinkiem – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Co się zmieni? Szybciej, wygodniej, bezpieczniej
Na linii Rypin–Kretki–Brodnica (nr 33) trwa wielki remont torów, mostów, wiaduktów i przejazdów. Modernizacja obejmuje aż 32 obiekty inżynieryjne, wymianę szyn i podkładów, a także nową nawierzchnię na peronach. W Kretkach pojawi się drugi peron, a w Brodnicy Południowej – zupełnie nowy przystanek kolejowy.
Równolegle modernizowana jest linia 208 z Jabłonowa Pomorskiego do Brodnicy, gdzie prace objęły 41 obiektów inżynieryjnych i 13 przejazdów. W efekcie pociągi pojadą nawet 120 km/h, a podróż między Rypinem a Jabłonowem skróci się o kwadrans.
Perony w Rypinie – krok w XXI wiek
Jesienią tego roku ruszą prace na stacji w Rypinie. Powstanie tam nowy peron, a istniejący przejdzie modernizację. Zmieni się też ich wysokość, co ułatwi wsiadanie. Całość ma być gotowa w połowie 2026 roku.
Bilety za złotówkę i zniżki dla seniorów
Dla pasażerów przygotowano wyjątkową promocję: przez pierwszy miesiąc od uruchomienia kursów (13 grudnia 2026 – 17 stycznia 2027) bilety będą kosztować symboliczną złotówkę. A seniorzy powyżej 65. roku życia skorzystają z przejazdów za jedyne 4 złote przez cały okres obowiązywania umowy z Arrivą.
Nowoczesne składy prosto z Bydgoszczy
W 2027 roku na tory wyjadą nowe, elektryczne pociągi wyprodukowane przez bydgoską Pesę. Będą klimatyzowane, energooszczędne i wyposażone w nowoczesną elektronikę. To kolejny powód, by znów przesiąść się z auta do pociągu.
Samorząd województwa przeznacza w tym roku na kolejowe przewozy pasażerskie aż 237 mln zł, z czego ponad 31 mln to opłaty infrastrukturalne i dworcowe. Aż trzy czwarte taboru w regionie to pociągi zakupione ze środków samorządu.