Wydarzenia 12 lis 2019 | Redaktor
101 lat niepodległości. Tak świętowaliśmy [FOTORELACJA]

fot. Anna Kopeć

Msza święta, przemarsz z kilkumetrową flagą na plac Wolności i złożenie kwiatów pod pomnikiem odbyły się w ramach wojewódzkich obchodów 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Świętowanie rozpoczęło się w katedrze Mszą świętą w intencji Ojczyzny celebrowaną przez ks. biskupa Jana Tyrawę. Po nabożeństwie, przed kościołem odśpiewany został „Mazurek Dąbrowskiego”.

fot. Anna Kopeć

Podczas uroczystości patriotycznej na placu Wolności odczytany został list premiera Mateusza Morawieckiego. „Polacy doskonale rozumieją, co znaczy niepodległe państwo i co znaczy wolność. Te wartości leżą w sercu naszej tożsamości. Nauczyła nas ich polska historia. Zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa, poświęcenia i solidarności” - czytał poseł Tomasz Latos.

fot. Anna Kopeć

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przypomniał, że tereny naszego województwa do Polski powróciły później. „Pierwszym zwiastunem odzyskania niepodległości dla Bydgoszczy było powstanie wielkopolskie, które zakończyło się wielkim sukcesem militarnym i politycznym. Następnie przyszedł czerwiec i traktat wersalski, na mocy którego Bydgoszcz wraz z całą prowincją Poznańską stały się znowu polskie”- mówił.

fot. Anna Kopeć

Organizatorami obchodów byli wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, marszałek województwa Piotr Całbecki oraz szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych dowódca Garnizonu Bydgoszcz gen. bryg. Dariusz Ryczkowski.

W uroczystości uczestniczyli reprezentanci organizacji kombatanckich, przedstawiciele duchowieństwa, parlamentarzyści, zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel, przedstawiciele służb mundurowych, wojska, radni województwa i miasta, rektorzy uczelni z regionu, delegacje różnych środowisk. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem dalszy ciąg uroczystości odbył się urzędzie wojewódzkim, gdzie wręczone zostały odznaczenia państwowe.

W ramach obchodów miasto zorganizowało tradycyjny już Bydgoski Bieg Niepodległości, odbył się także rowerowy rajd śladem miejsc pamięci w regionie, w którym wziął udział prezydent Rafał Bruski.

fot. Anna Kopeć

W oparciu o: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, Bydgoszcz.pl

Więcej zdjęć w galerii poniżej.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor