Wydarzenia 4 wrz 09:42 | Redaktor
250 lat Kanału Bydgoskiego. Jubileuszowe obchody pełne atrakcji [PROGRAM]

fot. Oficjalny Seris Bydgoszczy

Przez cały najbliższy miesiąc (05.09 – 05.10) odbywać się będą jubileuszowe obchody 250 -lecia Kanału Bydgoskiego. Z tej okazji na bydgoszczanki i bydgoszczan czeka wiele atrakcji m.in. wyścigi smoczych łodzi, spływy kajakowe, kino plenerowe, rajd rowerowy, koncerty, charytatywny mecz piłki nożnej, pokazy świetlne i laserowe. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Moc atrakcji z okazji 250 - lecia
Otwarcie 22 sierpnia br. wyjątkowej wystawy na moście Staromiejskim przedstawiającej historię Kanału Bydgoskiego było początkiem świętowania 250-lecia jednego z symboli miasta, szczegóły TUTAJ. Jubileuszowe imprezy rozpoczną się 5 września (czwartek) wystawą „Bydgoski Obszar Wodny w czasie II wojny światowej” o godz. 17:00 w Muzeum Kanału Bydgoskiego. 7 września (sobota) o godz. 11:00 zaplanowano wyścig smoczych łodzi pomiędzy IV i V śluzą Kanału Bydgoskiego. W niedzielę (08.09) zaplanowano również spływ kajakowy. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby uczcić historię tego ważnego szlaku wodnego i jednocześnie spędzić czas na świeżym powietrzu, podziwiając uroki bydgoskich wód i zieleni. Wyprawa rozpocznie się na malowniczej Wyspie Młyńskiej, skąd uczestnicy popłyną Brdą w stronę Kanału Bydgoskiego. W trakcie spływu uczestnicy będą mieli okazję przeżyć wyjątkowe doświadczenie, jakim jest śluzowanie aż w trzech śluzach: Śluzie Miejskiej, Śluzie Okole oraz Śluzie Czyżkówko. Spływ zakończy się przy Marinie Gwiazda. Każdy uczestnik otrzyma okolicznościowy T-shirt. Bilety dostępne TUTAJ.  14 września (sobota), dokładnie w 250-lecie przepłynięcia pierwszych barek, organizatorzy zapraszają na pokaz świetlny i laserowy „Historia Kanału Bydgoskiego światłem malowana” oraz koncert na wodzie zespołu Pinky Loops. Organizatorzy przygotowali pokaz w dwóch turach, aby każdy miał szansę go zobaczyć. Dzień później (15.09) odbędzie się charytatywny mecz piłki nożnej na boisku Klubu Sportowego Gwiazda. 21 września (sobota) odbędzie się promocja albumu – „250 lat Kanału Bydgoskiego” i koncert muzyki klasycznej na wodzie o godz. 16:00. 22 września organizatorzy zapraszają do udziału w bezpłatnym rajdzie rowerowym w ramach cyklu wydarzeń Cztery Pory Roku - obowiązuje rezerwacja miejsc. W ostatni weekend września (29.09) zaplanowano koncert przy V śluzie w godz. 18:00 – 20:00 (polana przy V śluzie, ul. Czarna Droga). Na koniec świętowania, a więc 5 października (sobota) nad Kanałem Bydgoskim odbędzie się "Vabank" - wydarzenie poświęcone Leonardowi Pietraszakowi. Zmarły w 2023 roku wybitny polski aktor urodził się w Bydgoszczy, gdzie od 1945 r. mieszkał przy ul. Grunwaldzkiej w pobliżu Kanału Bydgoskiego. Szczegóły harmonogram wydarzeń dostępny jest TUTAJ.


Zapraszamy również do zwiedzania Kanału wraz z przygotowanymi przez nas trasami weekendowych spacerów, szczegóły TUTAJ.

W ostatniej  dekadzie zrealizowaliśmy szereg zadań związanych z rewitalizacją samego Kanału jak i przyległych do niego terenów rekreacyjnych. Zbudowaliśmy  nowe ścieżki pieszo-rowerowe, place zabaw, elementy małej architektury, wybieg dla psów, posadziliśmy nowe drzewa, przebudowaliśmy kładki. Przy zabytkowych śluzach przeprowadziliśmy też prace konserwatorskie. Przy ul. Staroszkolnej utworzyliśmy Muzeum Kanału Bydgoskiego. Co roku nad Kanałem organizujemy wiele imprez plenerowych - koncerty, pokazy historyczne, potańcówki. Więcej informacji na temat rewitalizacji Kanału TUTAJ.

Historia Kanału Bydgoskiego
Stary Kanał Bydgoski to zachowany do dziś odcinek sztucznej drogi wodnej wybudowanej w latach 1773 – 1774. Koncepcja budowy połączenia wodnego Brdy i Noteci przecinającego linię wododziału powstała za czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1766 roku jeden z najwybitniejszych kartografów Franciszek Florian Czaki opracował projekt kanału Brda-Noteć. Z uwagi na I rozbiór Polski, który nastąpił w 1772 r., prace nad projektem zostały wstrzymane. Koncepcje połączenia rzeki Brdy i Noteci przejął i zrealizował król pruski Fryderyk II na podstawie projektu powstałego również w 1772r. autorstwa Franza Balthasara Schönberga von Brenkenhoffa. Prace budowlane, którymi kierował Wilhelm Dornstein, trwały od wiosny 1773r. do połowy września 1774r. W tym czasie powstał kanał długości 26,7 km z 10 drewnianymi śluzami. Kanał z jego obiektami piętrzącymi wielokrotnie przebudowywano. Jego pierwsza gruntowna przebudowa miała miejsce w latach od 1803 do 1810. W tym okresie powstały śluzy: nr VI przy ul. Bronikowskiego, nr V przy ul. Czarna Droga oraz nr IV przy ul. Wrocławskiej. W latach od 1903 do 1915 wybudowano nowy odcinek, na którym powstały dwie nowe śluzy: Okole i Czyżkówko. Ten odcinek drogi wodnej eksploatowany jest do dziś. Kanał na odcinku od śluzy nr VI przy ul. Bronikowskiego do śluzy nr II przy ul. Grottgera do końca lat czterdziestych XX wieku pełnił funkcję rezerwowej drogi wodnej będąc jednocześnie kanałem ulgi głównej jego części. Ruch żeglowny na Starym Kanale Bydgoskim ustał niedługo po zakończeniu II wojny światowej w latach od 1948 do 1949. Ostatecznie w latach 60-tych podjęto decyzję o wyłączeniu go z eksploatacji. Wówczas w wyniku budowy ronda Grunwaldzkiego i realizacji komunikacyjnej trasy Wschód-Zachód zlikwidowano śluzy nr II i III oraz przebudowano jego dolny odcinek na rów odprowadzający i kolektor zamknięty. Od 1972r. Stary Kanał Bydgoski znajduje się w zarządzie Miasta Bydgoszczy.

źródło:  Oficjalny Seris Bydgoszczy

Baner NIW

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor