Będą udogodnienia dla cudzoziemców
Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy chce usprawnić procedury związane z legalnym pobytem i pracą cudzoziemców w naszym regionie
Dotację w wysokości 1 600 00 zł otrzymał z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki na udogodnienia związane z legalizacją pobytu i pracą cudzoziemców w naszym regionie.
Inne z kategorii
Świąteczny Festiwal ART MINTAKA 2024 [ZAPROSZENIE]
Bydgoski weekend - kalendarz wydarzeń. Bądź na bieżąco
- Cudzoziemców w naszym województwie jest z roku na rok coraz więcej. Szybko spadające bezrobocie powoduje, że wzrasta też zainteresowanie i zapotrzebowanie przedsiębiorców na pracowników spoza granic Polski. Sytuacja ta jednak stwarza wyzwania, które podejmujemy i staramy się właściwie przepływ nowych pracowników na terenie Kujaw i Pomorza zorganizować – mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
Jak poinformowała dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców K-PUW Monika Berger, do 9 listopada 2017 roku do urzędu wpłynęło od pracodawców 12 451 wniosków o wydanie zezwolenia na pracę na terenie województwa. Dla porównania w roku 2015 wniosków o wydanie zezwolenia na pracę było 3942, a w roku 2016 – 8227. O 20-30 procent wzrosła również liczba wniosków o wydanie zezwolenia na pobyt. W 2015 złożono 3306 wniosków, w 2016 - 3789 wniosków, natomiast w bieżącym roku do listopada wpłynęło ich 4061.
Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy chce usprawnić procedury związane z legalnym pobytem i pracą. Urzędnicy wybrali 35 zawodów, dla których czas oczekiwania na wydanie decyzji będzie skrócony. Dotyczy to, m.in., branż budowlanej i transportowej.
Dotacja z MSWiA zostanie przeznaczona, m.in., na przebudowę pomieszczeń dla obsługi cudzoziemców. Urząd także zatrudni kilkanaście osób, co ma ułatwić i przyspieszyć przyjmowanie wniosków i ich weryfikację.
Obecnie procedura wydania pozwolenia na pracę trwa około 41 dni. Legalizacja pobytu - od dwóch do nawet sześciu miesięcy.
- W 2018 ruszy infolinia w języku angielskim i rosyjskim z elementami języka ukraińskiego, tak aby wiele spraw rozstrzygnąć już na etapie rozmowy telefonicznej. Kolejnym i równie ważnym elementem poprawy procesu legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców jest „system kolejkowy”.
– Aplikacja umożliwi internetową rejestrację online terminów i godzin wizyt dla każdej usługi w zakresie legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców. Aplikacja działa na każdej przeglądarce i każdym urządzeniu – smartfonie, tablecie, czy komputerze. Punktem wyjściowym w interfejsie jest rodzaj usługi, a kalendarz umożliwia wybranie terminu wizyty z dwutygodniowym wyprzedzeniem – tłumaczy Robert Górecki, p.o. kierownika Oddziału Zezwoleń na Pracę oraz Rejestracji Zaproszeń i Obywateli UE. - Imienna rejestracja potwierdzana jest na wskazany email. Aplikacja jest zintegrowana z funkcjonującym już systemem kolejkowym.