Wydarzenia 9 sie 2020 | Zofia Płachta
BEJRUT: nawóz czy materiał wybuchowy?

fot. nadesłane/Karol Oświęcimski

Do katastrofy w Bejrucie prawdopodobnie doprowadził wybuch składu saletry amonowej. Saletra jest używana w wielu częściach świata jako nawóz i jest bardzo popularna w rolnictwie ze względu na dużą zawartość azotu i wysoką higroskopijność dzięki której rozpuszczona w wodzie łatwo przenika do gleby. Jej składowanie wiąże się jednak z ogromnym ryzykiem, a katastrofy spowodowane nieprzestrzeganiem środków bezpieczeństwa zdarzały się w historii niejednokrotnie. 

Eksplozja w Bejrucie nie jest pierwszym przypadkiem w którym saletra amonowa doprowadziła do tak ogromnych zniszczeń. Katastrofa w Texas City, do której doszło w kwietniu 1947 roku, doprowadziła do śmierci ponad pół tysiąca osób i tysięcy rannych. Wybuch, który miał miejsce na statku dokującym w porcie wywołał zniszczenia w promieniu nawet 60km od miejsca eksplozji. Płonące odłamki zniszczonych statków i budynków, wyrzucone przez eksplozję w powietrze, spadając na ziemię spowodowały pożary w wielu miejscach wokół miejsca zdarzenia. 

 

Saletra amonowa, ze względu na swoje niszczycielskie właściwości, używana była również w zamachach terrorystycznych. Wykorzystał ją m.in. Anders Breivik, powodując masakrę w Oslo w 2011 roku i zamachowcy z 11 września.