Bezpłatna kolonoskopia dla osób z grup ryzyka
Trwa finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego wojewódzki program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Bezpłatne badania kolonoskopowe mogą objąć blisko 25 tysięcy osób.
Inne z kategorii
Jarmark jeden, jarmark drugi i jeszcze frymark - weekend na bogato w Bydgoszczy [ZAPOWIEDŹ]
Karol Kus wystąpi w bydgoskiej Światłowni [ZAPROSZENIE]
Badania realizuje 14 wybranych w konkursie o dofinansowanie placówek medycznych w całym regionie. O tym, gdzie można się przebadać, informuje w marszałkowska infolinia pod numerem telefonu (56) 652 18 73.
Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Należy do tak zwanych chorób cywilizacyjnych – sprzyjają mu siedzący tryb życia, wysoko przetworzona żywność, używki. Rozwija się przez kilkanaście lat, długo nie dając uchwytnych objawów. Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem, dlatego osobom po 50. roku życia zaleca się regularne badania profilaktyczne.
- Wcześnie wykryte zmiany w jelicie są niegroźne i łatwo je usunąć podczas badania. Ten program może uratować życie wielu ludziom – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.
Z bezpłatnych przesiewowych badań kolonoskopowych mogą skorzystać osoby z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego – w wieku 50-65 lat, a także młodsze, w których rodzinach stwierdzono wcześniej tego rodzaju schorzenia. Stosownie do wskazań medycznych, niektóre z tych badań zostaną przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym. W razie potrzeby podczas kolonoskopii zostanie wykonana niewielka interwencja chirurgiczna (polipektomia - usuwanie niedużych niezłośliwych zmian) lub pobrane zostaną wycinki tkanek do badania histopatologicznego.
Nie ma rejonizacji, więc każdy z mieszkańców regionu może wybrać dla siebie dowolną placówkę z listy, którą zamieszczamy poniżej. Są na niej m. in. kontakty telefoniczne. Czas oczekiwania na badanie różni się w zależności od wybranej placówki. W Centrum Onkologii w Bydgoszczy czas oczekiwania na badanie wynosi do siedmiu dni. Maksymalnie miesiąc poczekamy na kolonoskopię w Nowym Szpitalu w Świeciu. Najbliższy termin w Szpitalu Powiatowym w Chełmży to październik. W Miejskiej Przychodni Specjalistycznej w Toruniu czas ten wynosi 7 miesięcy. Dłużej poczekamy, jeśli kolonoskopia będzie musiała zostać zrobiona w znieczuleniu.
Lista placówek z numerami telefonów do rejestracji w załączniku.
Źródło: Urząd Marszałkowski