Biznesmeni z regionu na spotkaniu z szefem Filharmonii Pomorskiej
Maciej Puto na spotkaniu grupy Biznes Solidarny w Fundacji "Wiatrak"
O bydgoskiej kulturze, historii filharmonii, jej sukcesach i planach rozbudowy opowiadał w czwartek (16 marca) przedsiębiorcom z regionu dyrektor Maciej Puto, podczas spotkania Biznes Solidarny w Fundacji „Wiatrak”.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się modlitwą – tym razem nabożeństwem Drogi Krzyżowej w kaplicy Domu Jubileuszowego Jana Pawła II.
- Droga Krzyżowa dlatego, żeby na drodze osobistej, życiowej, firmowej i każdej innej iść z pomocą Chrystusa. On tę drogę przeszedł już przed nami, bo kogo z nas nie dotyka krzyż – rozpoczął ks. Krzysztof Buchholz, szef fundacji „Wiatrak”, który prowadził nabożeństwo.
Po nabożeństwie spotkanie przeniosło się do Kawiarni Artystycznej „Młynek”, gdzie tradycyjnie rozpoczęła się kolacja. Tym razem gościem cyklu Biznes Solidarny był szef filharmonii Maciej Puto. Pokazał prezentację dotyczącą historii, sukcesów i planowanej rozbudowy instytucji. Opowiadał też ogólnie o bydgoskiej kulturze.
- Jej fundamenty zbudowali nam w Bydgoszczy niemieccy mieszkańcy na przełomie XIX i XX wieku. W pięknym Teatrze Miejskim, który stał na pl. Teatralnym występowało wiele znanych nazwisk – m.in. skrzypek Pablo Sarasate, słynny kompozytor Ryszard Strauss, który występował w Bydgoszczy jako akompaniator jakiegoś znanego wtedy aktora, którego nazwiska dziś już nikt nie pamięta czy polski śpiewak Jan Kiepura – opowiadał dyrektor Puto.
Tłumaczył też, dlaczego niezbędna jest rozbudowa bydgoskiej filharmonii. - Jeśli tego nie zrobimy, będzie musieli zmienić nazwę na muzeum – żartował. - Nieżyjący już, pierwszy dyrektor filharmonii Andrzej Szwalbe zaprojektował ten gmach na 50 lat. Ten czas już minął. Teraz trzeba przygotować go na kolejne 50. W filharmonii brakuje toalet i parkingów dla melomanów, nie ma zaplecza odpowiedniego dla muzyków. Wymagania współczesnych artystów są bardzo wysokie. Musimy im sprostać, mamy przecież XXI wiek – tłumaczył.
Biznes Solidarny to kujawsko-pomorska grupa przedsiębiorców, menadżerów, liderów w swoich branżach, którzy poszukują nowych inspiracji i chcą podzielić się swoim doświadczeniem. Jest to również grupa osób, którym bliska jest idea prowadzenia biznesu w oparciu o wysokie standardy etyczne i chrześcijańskie, w poszanowaniu potencjału, wartości i potrzeb człowieka; osób, które kierują się w życiu przesłaniem św. Jana Pawła II: „Bardziej być, niż więcej mieć”.
Inicjatorem powstania Grupy jest Forum Dialogu i Myśli Jana Pawła II, funkcjonujące przy Fundacji „Wiatrak”.
Informacje dotyczące funkcjonowania grupy Biznes Solidarny można znaleźć na stronie www.biznessolidarny.pl