Wydarzenia 25 maj 2019 | Redaktor
Bydgoszcz stawia na czystą energię i chce być samowystarczalna [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

IV Bydgoski Dzień Czystej Energii odbył się w piątek (24 maja). Na placu Teatralnym mieszkańcy mogli zapoznać się m.in. ze sposobami produkcji energii odnawialnej.

Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł energii jest coraz bardziej powszechne. Panele fotowoltaiczne pojawiają się na dachach budynków mieszkalnych, zarówno jednorodzinnych, jak i bloków. Energia ze słońca zasila też już bydgoskie placówki oświatowe i baseny.

Tutaj czytaj o inwestycjach miasta w fotowoltaikę

fot. Anna Kopeć

Tomasz Bońdos, koordynator zespołu ds. zarządzania energią urzędu miasta zapowiada, że celem jest, by miasto stało się samowystarczalne. W przyszłości energia z odnawialnych źródeł ma zasilać miejskie latarnie i trakcję tramwajową. Stąd również inwestycje w Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów „ProNatura”, popularnie nazywanego „spalarnią”. Bońdos podkreśla, że „gdyby już teraz przekierować z „ProNatury”  do bydgoskiej sieci dystrybucyjnej, to pokryłby on zapotrzebowanie spółki Tramwaj Fordon i oświetlenia ulicznego w całym mieście”. Bydgoszcz myśli też o biogazowni.

W kontekście walki ze smogiem Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zachęca do używania ciepła z miejskiej sieci.

Tutaj czytaj o wsparciu dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które chcą korzystać z odnawialnych źródeł energii

red

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor