Wydarzenia 5 cze 2018 | Redaktor
Dokąd zmierza Europa? Debata z udziałem europosłów

źródło: Parlament Europejski

Jaka będzie przyszłość Unii Europejskiej? Na to i inne pytania będą próbowali odpowiedzieć uczestnicy Regionalnego Forum Dyskusyjnego Parlamentu Europejskiego w Bydgoszczy. Udział w debacie zapowiedzieli europosłowie Janusz Zemke, Kosma Złotowski i Tadeusz Zwiefka.

W dniach od 7-8 czerwca Biuro Parlamentu Europejskiego zaprasza do Bydgoszczy na Regionalne Forum Dyskusyjne. Najważniejszym punktem wydarzenia będzie debata pt. „Dokąd zmierza Europa?”, która odbędzie się 8 czerwca (piątek) o godzinie 15.00 w Urzędzie Wojewódzkim.

Uczestnicy mają rozmawiać o przyszłości Unii Europejskiej, wartościach europejskich i roli Polski w strukturach unijnych. Swój udział w debacie zapowiedzieli europosłowie: Janusz Zemke (S&D, SLD), Kosma Złotowski (EKR, PiS), Tadeusz Zwiefka (EPL, PO). Debatę poprowadzi Karina Terzoni, dziennikarka Czwórki Polskiego Radia.

Na debatę należy zarejestrować się na stronie bit.ly/RDF_Bydgoszcz2018, mailowo: EPwarszawa@europarl.europa.eu lub telefonicznie: (22) 595 24 78.

W ramach wydarzenia odbędą się również specjalnie warsztaty dla uczniów z wybranych szkół pod tytułem „Parlament Europejski - Twój głos w Europie” współorganizowane z Miejskim Ośrodkiem Edukacji Nauczycieli. Zajęcia dotyczyć będą demokracji parlamentarnej, Unii Europejskiej i jej wartości oraz zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Poprowadzą je trenerzy z fundacji Civis Polonus.

Natomiast dla nauczycieli z regionu Bydgoszczy przewidziano warsztaty pt. „Europa w polskiej szkole. Jak uczyć o Unii Europejskiej?”. Zajęcia odbędą się 6 czerwca (środa) w Miejskim Ośrodku Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy (ul. Jana III Sobieskiego 10). Zapisać można się mailowo na EPwarszawa@europarl.europa.eu.

Dodatkowym wydarzeniem 8 czerwca (piątek) będzie spotkanie attaché Prasowego Biura Parlamentu Europejskiego, Piotra Wolskiego, ze studentami dziennikarstwa, nowych mediów i komunikacji społecznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. 

W czasie trwania Regionalnego Forum Dyskusyjnego odbędzie się również pokaz filmu „Krew Saamów” w reżyserii Amandy Kernell. Obraz otrzymał nagrodę filmową Parlamentu Europejskiego LUX PRIZE 2017. Produkcja porusza problem wyobcowania i braku tolerancji w stosunku do Saamów – rdzennych mieszkańców Laponii. Film zostanie wyświetlony 7 czerwca (czwartek) o godzinie 18.00 w Kinie Orzeł. Zaproszenia na film można otrzymać bezpłatnie w kasie kina.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor