Wydarzenia 3 sie 2018 | Redaktor
Dramatyczne skutki suszy. W województwie trwa szacowanie strat

Wicewojewoda Józef Ramlau (z lewej) i minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski/fot. Anna Kopeć (materiał ilustracyjny)

Blisko 800 mln zł przeznaczył rząd na program pomocy dla gospodarstw rolnych i rybackich poszkodowanych w tym roku przez suszę lub powódź. Komisje szacujące straty powołano w całym województwie kujawsko–pomorskim.

Z przeznaczonej na pomoc kwoty większość – 700 mln zł – przekazana zostanie na dopłaty do hektara zniszczonych upraw. Rolnicy otrzymają środki dopiero, kiedy zakończy się szacowanie strat. To jednak jeszcze potrwa – ze wszystkich 144 komisji powołanych w gminach województwa kujawko–pomorskiego, prace zakończyło tylko sześć.

– Za państwa pośrednictwem chciałbym się zwrócić do samorządowców o udzielenie działającym w gminach komisjom pomocy, aby jak najszybciej zakończyć proces obiektywnego i sprawnego szacowania szkód – mówił podczas konferencji 3 sierpnia wicewojewoda Józef Ramlau. – Kondycja wielu gospodarstw rolnych w naszym województwie, które są przecież warsztatami pracy budowanymi czasami przez wiele pokoleń, jest dramatyczna. Musimy jak najszybciej uruchomić te środki, aby przyjść rolnikom z pomocą – podkreślił.

Źródło: KPUWRedaktor

Redaktor Autor

Redaktor